بادبادک| وارد شوید| ثبت نام کنید

5 کتاب مناسب برای روانخوانی کودکان

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: 10 مهر 1399
بازدید: 105
5-کتاب-مناسب-برای-روانخوانی-کودکان

روان خوانی یکی از مهم ترین توانایی ها برای کودکان در سال های ابتدایی دبستان است. در این مقاله سعی داریم 5 کتاب مناسب برای روانخوانی کودکان را که به تقویت این مهارت مهم کمک می کنند، به شما معرفی کنیم؛ تا از این طریق هم باعث افزایش توانمندی فرزندتان در این زمینه شوید و هم علاقه به کتابخوانی را در او تثبیت کنید.

این مهارت از آن جهت حائز اهمیت است، که رابطه مستقیمی با توانایی نوشتاری دارد و علاوه بر آن باعث تقویت توانمندی هایی از قبیل ادارک متن، تحلیل، تفکر انتقادی و … می شود. و مهم ترین نکته ای که باید به آن اشاره شود، این است، که کودک تنها زمانی از مطالعه لذت می برد، که توانایی خواندن را کسب کرده و در آن مهارت کافی پیدا کرده باشد.

 

کتاب اول: فسقلی ها

این مجموعه شامل 45 داستان مختلف است و هدف اصلی آن کمک به حل مشکلات رفتاری کودکان از قبیل پرخوری، بی نظمی، حسودی، خبرچینی و … است، که در هر داستان یک شخصیت دارای یک مشکل رفتاری است و در پایان به این جمع بندی می رسد که این رفتار مناسب نیست. این کتاب علاوه بر متن روان و ساده، از تصویرگری فوق العاده ای برخوردار است که آن نیز به علاقمندی بیشتر کودکان به مطالعه و کتابخوانی کمک خواهد کرد و باعث تقویت مهارت روانخوانی کودکان می شود.

5-کتاب-مناسب-برای-روانخوانی-کودکان

کتاب دوم: خودم می خوانم

این مجموعه 42 جلدی به نوعی یک مجموعه فارسی آموز برای کلاس اولی ها محسوب می شود. در هر یک از کتاب های این مجموعه، بر یکی از حروف الفبا تاکید شده است؛ بدین صورت که در هر کتاب، حرف مورد نظر در هر کلمه با رنگ دیگری نشان داده و با این کار تلاش شده است تا به تدریج که نوسواد، خواندن را فرا می گیرد، با شکل و صدا و کلمه های یک حرف آشنا شود و مهارت خواندن در او تقویت شود.

5-کتاب-مناسب-برای-روانخوانی-کودکان

 

دو کتاب فسقلی ها و “خودم می خوانم” جزء کتاب هایی به حساب می آیند، که به روان خوانی نوسوادان پایه اول کمک می کند. در ادامه، کتاب هایی برای دانش آموزان پایه دوم و سوم معرفی شده است.

کتاب سوم: دفترچه خاطرات یک جغد

از ویژگی های مجموعه خاطرات یک جغد می توان به حجم کم مطالب، فونت درشت، تصویرگری فوق العاده جذاب و چاپ رنگی آن اشاره کرد، که باعث می شود کودکان علاقه زیادی به مطالعه این کتاب نشان دهند. حجم کم مطالب هر صفحه، مانع از خستگی کودک شده و او را در مسیر داستان با خود پیش می برد. این کتاب علاوه بر اینکه برای روان خوانی کودکان مناسب است، به کودکانی هم که به نویسندگی علاقه دارند کمک خواهد کرد و باعث می شود بتوانند خاطرات روزانه خود را بهتر بنویسند و بدین ترتیب مهارت نوشتن آن ها نیز تقویت شود.

این مجموعه در 6 جلد چاپ شده و برای دختران مناسب است.

5-کتاب-مناسب-برای-روانخوانی-کودکان

کتاب چهارم: 30 قصه 30 شب

این مجموعه، شامل 12 جلد و هر جلد، شامل 30 داستان مختلف و جذاب است. داستان های ساده و قابل فهم، حجم کم هر داستان و تصویرگری زیبای کتاب به جذابیت این مجموعه افزوده است. این مجموعه توسط کتاب نامه رشد آموزش و پرورش نیز معرفی شده و مناسب گروه سنی 6 تا 8 سال است. مجموعه سی قصه سی شب، دارای فصل بندی بهار، تابستان، پاییز و زمستان است و به گونه طراحی شده که برای 365 شب سال، کودک بتواند هر شب یک قصه بخواند.

5-کتاب-مناسب-برای-روانخوانی-کودکان

کتاب پنجم: مهندس چیکو

این کتاب جذاب در 4 جلد با موضوعی تخیلی چاپ شده و داستان آن به گونه ای است که کودکان را عاشق کتابخوانی می کند. در هر جلد این کتاب، چیکو به دنبال اختراع چیزی می رود و همین باعث بروز مشکلاتی می شود که خواندن آن و جمع بندی مناسب کتاب در انتها، اوقات شیرینی را برای کودکان رقم میزند.

این مجموعه علاوه بر این که باعث تقویت روان خوانی می شود، موجب تقویت مهارت های اعتماد به نفس، جرات مندی، کنجکاوی، حل مساله و … در کودکان نیز می شود.

5-کتاب-مناسب-برای-روانخوانی-کودکان

جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم 5 کتاب مناسب برای روانخوانی کودکان را که باعث بهبود این مهارت در کودکان 7 تا 9 ساله می شود، معرفی کنیم و در مورد هر کتاب یک توضیح مختصر نیز ارائه دهیم. تقویت مهارت روان خوانی، علاقه کودکان به کتاب خوانی را بیشتر کرده و علاوه بر آن موجب تقویت مهارت نوشتاری کودکان نیز خواهد شد.

نکته مهم در این مقاله این است که کتاب های زیادی برای افزایش این مهم در کودکان وجود دارد که در بالا ما تنها به تعدادی از آن ها اشاره کردیم.

شما می توانید هر یک از کتاب های معرفی شده در بالا را از بخش فروشگاه کتاب بادبادک تهیه نمایید.

mohsen

دیدگاه‌ها

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی بادبادک، مرکز خرید انواع کتاب کودک و نوجوان از معتبرترین ناشرین در ایران به ویژه فروشگاه اینترنتی "جریان کتاب" سایت فروشگاهی پخش کتاب‌پردازان است که از سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرده. تمامی حقوق این سایت متعلق به بادبادک می باشد.
Copyright © 2020 Badbaddak