علاقه نوجوانان به رمان های هیجان انگیز و ماجراجویانه زیاد است و راز این محبوبیت استفاده از عنصر خیال، اغراق و مفاهیم غیر واقعی است. این ترکیب چیزی است که فکر نوجوان را به پرواز در می آورد و ذهنش را درگیر ماجرایی هیجان انگیز می کند. این جور داستان ها به علت آنکه قابل پیش بینی نیستند خواننده را میخکوب می کند و این هم از دلایل جذابیت رمان های ماجراجویانه است.

در این مقاله سعی کردیم نمونه هایی جذاب از کتاب های ماجراجویی برای نوجوانان با محتوایی کلاسیک، ترسناک و تخیلی معرفی کنیم که برای دختران و پسران مناسب است.

 

کتاب های ماجراجویی ترسناک برای نوجوانان

دهه اخیر دوره اوج گیری ترجمه و انتشارات داستان های ترسناک برای نوجوانان بوده است. اگرچه عده ای این نوع داستان ها را مناسب بزرگسالان می دانند اما هستند عده ای که معتقد اند که بد نیست تا نوجوانان هم با ترس آشنا شوند. نوجوانی دوره قهرمان پنداری و اوج گیری حس قدرت است و شاید همین علتی باشد برای محبوبیت داستان های ترسناک در میان نوجوانان. تخیل، رویداد های غیر واقعی و غیر قابل پیش بینی بودن راز محبوبیت این رمان های ماجراجویی است. در این مقاله از سایت کودک و نوجوانان بادبادک به معرفی چند کتاب ماجراجویی ترسناک یا همان ژانر وحشت برای نوجوانان می پردازیم.

 

 مجموعه کتاب های سه گانه دروازه مردگان، ترس در پس کوچه های عمارت نویان خان

نامه هایی قدیمی که به دست پسرک می رسد، سرنوشتش را دگرگون می کند. رضا قلی در گذشته ای دور، خاطرات عمارت نویان خان را نوشته است تا شاید کسی آن ها را بخواند و راز حوضچه سیاه را کشف کند. خانه ای که دیوارها و شکاف هایش پر از حرف و حدیث است. ستون ها و حوضچه هایش مملو است از راز های مخوف و نیمه شب هایی دارد  که مهتاب آن را به مردگان وصل می کند. ماجراجویی در خاطرات و نامه های پوسیده جوانکی کم سن به همراه خانواده اش، که ترس را در وجودتان شعله ور می کند. نوجوانانی که به سبک های ماجراجویانه و ژانر وحشت علاقه دارند از مطالعه این کتاب ایرانی لذت خواهند برد. کتاب دروازه مردگان، برنده نشان نقره ای لاک پشت پرنده و اثر برگزیده سال که هر کسی جرات خواندنش را ندارد.

در صورتی که علاقمند به مطالعه بیشتر در مورد این کتاب جذاب محمدرضا شاه آبادی و برنده نشان نقره ای لاک پشت پرنده هستید، صفحه کتاب دروازه مردگان را مشاهده نمایید.

کتاب دروازه مردگان (کتاب های ماجراجویی ترسناک برای نوجوانان)

کتاب پسری در برج، از کتاب های ماجراجویی هوپا

جدال بیم و امید در ویرانه های شهر و حمله بلاچرها زندگی ادی و مادرش را تهدید می کند. بلاچرهای سمی آرام آرام رشد کردند و شهر را در کام خود فرو برده اند. هرکس از مردم شهر توانسته فرار کرده است و آنها که مانده اند در محاصره ی این هاک های خون آشام هستند. بلندترین برج شهر، دقیقاً جایی که ادی و مادرش زندگی می کنند آخرین پناهگاه است. برج ادی هم در آستانه فرو پاشی است و موجوات عجیب دیوارهای آن را پوشانده اند، راهی برای نجات نیست. رمانی ماجراجویانه و ترسناک  که تصویری تازه از قهرمان بودن را به تصویر می کشد.

در صورتی که علاقمند به مطالعه بیشتر و تهیه این کتاب جذاب از نشر هوپا هستید، صفحه کتاب پسری در برج را مشاهده نمایید.

کتاب پسری در برج (کتاب های ماجراجویی برای نوجوانان از نشر هوپا)

 

مجموعه کتاب های جویندگان مقبره                                         

جویندگان مقبره  از 5 جلد رمان ترسناک و فانتزی تشکیل شده که خواننده را میخکوب می کند. تجربه ای متفاوت از طلسم های گمشده که مردگان را زنده می کند. الکس در آستانه مرگ است و پزشک هم این را تایید کرده است. همه نا امید شده اند جز مادرش که با استفاده از آخرین راه، می خواهد فرزندش را زنده نگهدارد. اما به چه قیمتی؟ نیروهای شیطانی و مومیایی ها بیدار شده اند و مقصدشان شهر نیویورک است. بدشانسی اینجاست که مادر و طلسم سحرآمیز هم ناپدید شده اند و این یعنی یک دردسر به تمام معنا. جدال نیروهای اهریمنی  با الکس و دوستش رن صحنه هایی هیجان انگیز را خلق می کند. روبرو شدن با خطرناک ترین تشکیلات جهان و تلاش برای یافتن طلسم های گمشده، رنگی از ترس به داستان پاشیده است. 5 جلد ماجراجویی و وحشت برای نوجوانانی که به اندازه کافی شجاع هستند.

در صورتی که علاقمند به تهیه این رمان هیجان انگیز ، ماجراجویی و سراسر هیجان و اضطراب هستید، صفحه کتاب جویندگان مقبره از نشر هوپا را مشاهده نمایید.

کتاب جویندگان مقبره (کتاب های ماجراجویی ترسناک برای نوجوانان)

 

 

رمان های ماجراجویانه کلاسیک برای نوجوان

آثار ادبیات کلاسیک هرگز کهنه نمی شوند و هربار که آن را می خوانیم به ارزش هنری و ادبی آن بیشتر پی میبریم. این داستان ها سالیان دراز است که ترجمه و چاپ می شوند و هنوز هم مخاطبان خود را از دست نداده اند. ماجراجویی و ادبیات کلاسیک، ترکیبی می شود استثنایی برای تمام کسانی که هیجان را دوست دارند. در این قسمت کتاب های ماجراجویانه کلاسیک برای نوجوانان را معرفی می کنیم.

 

کتاب دور دنیا در 80 روز، اثری ماندگار از ژول ورن

فیلاس فاگ یک اشراف زاده تنها و بسیار دقیق است که همه اموراتش را با وسواس برنامه ریزی می کند. مثل همه ی جوانان متمول برای اینکه اثبات کند همیشه حق با اوست و اشتباه نمی کند ریسک یک معامله بزرگ را می پذیرد. شروع سفری 80 روزه به دور دنیا به همراه پاسپارتو و کارآگاه سمجی که در تعقیب آقای فاگ است صحنه های هیجان انگیزی را خلق کرده است. شاید امروزه اینجور سفرهای تفریحی متداول باشد اما قطعا در پایان سده نوزدهم تخیل چنین رویدادی غیرممکن بوده چه رسد به انجامش. روایت سفری ماجراجویانه پر از اتفاقات بامزه که خیلی زود تبدیل به مهمترین اتفاق لندن می شود. آیا فرد دقیق و منظمی مثل فیلاس می تواند موفق شود؟ اثری فرانسوی به قلم ژول ورن که نوجوانان را سرگرم می کند.

در صورتی که علاقمند به تهیه یکی از زیباترین آثار ژول ورن هستید، صفحه کتاب دور دنیا در هشتاد روز  را مشاهده نمایید.

کتاب دور دنیا در 80 روز (کتاب های ماجراجویانه برای نوجوانان)

 

 

کتاب جزیره گنج، نبردی با دزدان دریایی

وقتی یک نقشه گنج داشته باشید چه می کنید؟ ناخدایی پیر و زشت همیشه یک صندوق کهنه را با خود حمل می کند و فکر می کنید که چه چیزی درون آن پنهان کرده؟ با مرگ ناخدا در یک میهمان خانه، نقشه گنج به دست جیم هاوکینگز می رسد و ماجراجویی او برای ثروتمند شدن شروع می شود. ورود همزمان دزدان دریایی و ملوان یک پا که همگی به دنبال نقشه هستند ماجرا را پیچیده تر می کند. سفری ماجراجویانه و هیجان انگیز که جدال برای تصاحب ثروت را به تصویر کشیده است. داستانی از ادبیات کلاسیک نوجوانان که توسط رابرت لویی استیونسن در سال 1883 منتشر شد.

در صورتی که علاقمند به تهیه یکی از جذابترین رمان های ماجراجویی کلاسیک دنیا هستید، صفحه کتاب جزیره گنج را مشاهده نمایید.

کتاب جزیره گنج (کتاب های ماجراجویانه برای نوجوانان)

 

 

کتاب سپید دندان، برگرفته از زندگی در حیات وحش

ماجراجویی در حیات وحش و طبیعت لذت بخش است به شرط  اینکه حواستان به سگی با خون گرگ ها باشد. روایتی سرگرم کننده از حیوان تنومندی به اسم سپید دندان  که نیمی از وجودش سگ و نیم دیگرش گرگ است. صاحبانش او را در عوض نوشیدنی می فروشند و او در جریان زندگی به صاحبان متفاوت، اهلی می شود. مسائل اخلاقی، تقابل وحشیگری و تمدن از مفاهیم کتاب ماجراجویانه ی سپید دندان است. رمانی فوق العاده جذاب به قلم جک لندن که در سال 1906 منتشر شد و تاکنون چند فیلم سینمایی و انیمیشن از آن ساخته شده است.

کتاب سپید دندان (کتاب های ماجراجویی برای نوجوانان)

 

 

کتاب های ماجراجویی، تخیلی برای نوجوانان

رمان های مجراجویانه با سبک فانتزی به خاطر روند سریع و تنوعی که در اتفاقات دارند همیشه جز پرمخاطب ترین کتاب ها بوده اند. نه تنها نوجوانان بلکه کودکان و بزرگسالان هم از خواندن آثار جادویی لذت می برند و برای تبدیل به فیلم و اقتباس هم از طرفیت بالایی برخوردارند. تخیل و حوادث ناممکن، ذهن نوجوانان را به  پرواز در می آورد و همین امر موجب پرورش خیال پردازی و داستان سرایی است.  در این قسمت رمان های ماجراجویی، فانتزی برای نوجوانان را معرفی می کنیم.

 

رمان این کتاب برایت ضرر دارد، راز یک شکلات افسانه ای

یک فرمول جادویی از یک شکلات افسانه ای وجود دارد که هرکه خورده، عاشقش شده است. هوگو برای به دست آوردن فرمول دیاپازون، مادر را دزدیده است و حالا بچه ها به دنبال راهی برای نجات مادرشان هستند. هوگو تصمیم دارد با دیاپازون، طعمی خلق کند تا همه مشتریانش را تسخیر کند.  مکس و کاس برای رهایی مادر باید راز شرارات های هوگو را فاش کنند. یک داستان خوشمزه و شکلاتی که طعم بهترین شیرینی دنیا را به شما نشان میدهد. در دل این کتاب، ماجرایی شگفت انگیز از راز یک شکلات افسانه ای است که شما را تسخیر می کند.

در صورتی که علاقمند به تهیه این مجموعه هستید، صفحه این کتاب برایت ضرر دارد  را مشاهده نمایید.

کتاب این کتاب برایت ضرر دارد (کتاب ماجراجویی از نشر پرتقال برای نوجوانان)

 

 سه گانه بد، روایتی جادویی از اردوگاه بچه های مسئله دار

شما هم فکر می کنید سحر و جادو وجود ندارد؟ خیال می کنید دوران جادوگرها به پایان رسیده است و باید سراغشان را در کتاب های تاریخ بیابیم؟ اما سحر و جادو هنوز هم هست. اگر خوب نگاه کنیم رد پای اتفاقات سحرآمیز را در اطرافمان می بینیم. رد پاهایی که ممکن است شبانه دست خط ما را بدزدند و روی دیوار مدرسه بنویسند. این اتفاقی بود که برای قهرمان داستان ما افتاد. حالا او را تنبیه کرده اند و مجبور است کل تابستان را در جزیره ای آتش فشانی بگذراند. اردوگاه بچه های مسئله دار آماده پذیرایی از دانش آموزان خطا کار است اما ورود پسرک نوجوانان به جزیره سرآغاز اتفاقات عجیب دیگر است. سه جلد رمان ماجراجویانه و تخیلی که شما را با لامای سخنگو و رام کردن اژدها و حمله موجودات خونخوار روبرو می کند. جادوی بد، بخت بد و خبر بد سه گانه ای ماجراجویی و خیال انگیز برای نوجوانان از نشر پرتقال است.

در صورتی که علاقمند به تهیه این سه گانه فانتزی از نشر پرتقال هستید، صفحه کتاب سه گانه بد را مشاهده نمایید.

مجموعه کتاب های سه گانه بد (کتاب های ماجراجویی نشر پرتقال)

 

 

کتاب جن شنی و آرزوهای پر دردسر، داستان رویاهای اشتباه

ماجرایی خیال انگیز و جذاب از آرزوهایی که اگر برآورده شوند، همه به دردسر می افتند. همه ما دوست داریم یک روز غول چراغ جادو را پیدا کنیم تا همه آرزوهایمان را برآورده کند. اما این اتفاق عجیب برای پنج خواهر وبرادر بازیگوش رخ می دهد. حالا جن شنی آماده است تا رویاهای آن ها را به واقعیت بدل کند اما عمر این آرزوها فقط یک روز است و با غروب خورشید همه چیز به حالت اولش بر می گردد. شاید داشتن چهره ای مثل خورشید یا پرواز بر فراز آسمان خیلی هیجان انگیز باشد اما وقتی کمی دردسر قاطی خواسته هایت بکنی، می شود یک بمب بدشانسی. بچه ها باید مراقب باشند که کلمه “ای کاش” و “آرزو دارم” را به کار نبرند وگرنه باید یک روز کامل آرزویشان را تحمل کنند. کتابی پر از اتفاقات شگفت انگیز و رویاهای محال را از دست ندهید. فانتزیی بلند از بانو نسبیت  که نوجوانان را به سرزمین نا ممکن ها می برد.

در صورتی که علاقمند به تهیه این مجموعه هستید، صفحه کتاب جن شنی و آرزوهای پردردسر را مشاهده نمایید.

کتاب جن شنی و آرزوهای پردردسر (کتاب های ماجراجویی برای نوجوانان)

 

و در پایان برای مشاهده تمامی کتاب های ژانر ماجراجویی

کدام رمان ماجراجویانه برای نوجوانان مناسب است؟

تعداد زیادی کتاب برای مطالعه نوجوانان وجود دارد که هر فرد با توجه به سلیقه و وقتی که به مطالعه اختصاص میدهد یکی از آن ها را برای خواندن انتخاب می کند. کتاب های هیجان انگیزی که برای نوجوانان معرفی کردیم از انتشارات معتبر کشور هستند و در زمره محبوب ترین رمان های نوجوانان قرار میگیرند.

بنابراین پیشنهاد ما بررسی تمام کتاب های  ژانر ماجراجویی است که بادبادک به صورت گلچین شده در یک دسته بندی برای شما جمع آوری کرده است.

برای مشاهده لیست جذاب تمامی رمان های ژانر ماجراجویی  از بهترین و معتبرترین ناشرین کشور می توانید صفحه  کتاب های ماجراجویی برای نوجوانان  را مشاهده نمایید.

راستی به نظر شما چه کتاب هایی ماجراجویی جذاب دیگری برای نوجوانان وجود دارد که می تواند به این لیست اضافه شود؟ نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

 

پیشنهاد مطالعه: امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و در مسیر انتخاب کتاب مناسب برای شما مفید باشد. در صورتی که به کتاب های انگیزشی هم علاقمند هستید پیشنهاد می کنیم در ادامه مقاله تاثیرگذارترین کتاب های انگیزشی برای نوجوانان را مطالعه نمایید.