عاشق کتابای طنزی ولی نمیدونی چه کتابی رو باید بخری؟ کلی کتاب طنز برای نوجوونا هست و همه میگن این بهترینه و نمیدونی کدوم رو انتخاب کنی؟؟ تا آخر این مقاله همراه بادبادک باش تا گلچینی از بهترین کتاب های طنز ایرانی و خارجی رو که مخصوص نوجووناست بهت معرفی کنیم با توجه به موضوعشون راحت بتونی کتاب مورد علاقه ات رو پیدا کنی.

 

کتاب طنز ایرانی برای نوجوانان

خیلی از نوجوونا اول از همه دوست دارن کتابای طنز ایرانی رو بخونن. ما هم تلاش کردیم مجموعه ای از بهترین کتابای طنز ایران که حالت رمان دارن رو بهت معرفی کنیم و در مورد هر کدومشون یه توضیح کوتاهی هم بدیم. کتابای جذابی که از بهترین نویسنده های ایرانی هست و تا حالا کلی تجدید چاپ شده و طرفدارای پر و پا قرص زیادی داره. کتاب های طنزی مثل:

 

کتاب ساندویچ برای حیدر نعمت زاده، رمانی سراسر خنده برای نوجوانان

کافیه دوتا نوجوان بی‌فکر و سر به هوا توی مدرسه پرسه بزنند تا شاهد اتفاقاتی غافلگیر کننده باشیم.  چه حالی دارد که دوچرخه قلدر مدرسه را پنهانی برداری و بروی تفریح؟ آخرش هم یک جمعیت عصبانی با چوب و چماق دنبالتان کنند!

علو و داوود عاشق دوچرخه و ساندویچ هستند و با بیفکری هایشان صحنه های جدید و طنز خلق می کنند. همین که ساده اند و پولی برای خرید حتی یکدانه ساندویچ ندارند باعث می شود برای رسیدن به خواسته شان راه های شرورانه ای را انتخاب کنند.

کتابی خنده دار و شاد با توجه به فرهنگ عشایری را با لذت بخوانید.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه کتاب ساندویچ برای حیدر نعمت زاده را مشاهده نمایید.

کتاب ساندویچ برای حیدر نعمت زاده (کتاب طنز ایرانی برای نوجوانان)

 

مجموعه گردان قاطرچی ها؛ کتابی که از خنده روده برتان می کند

کتاب گردان قاطرچی ها رمانی ویژه نوجوانان است که با زبان طنز جریان‌های روزهای جنگ و جبهه را روایت می‌کند. داوود امیریان که یکی از بهترین نویسنده های ایرانی است در 4 جلد به زبان طنز سراغ خاطرات نوجوانان در جنگ رفته که سرپرستی یک گردان قاطر را در دست می گیرند تا آذوقه و مهمات مورد نیاز عملیات رزمندگان را از این طریق به بالای کوه منتقل کنند.

کتاب گردان قاطرچی ها، کتاب کودکستان آقا مرسل، کتاب خمپاره فاسد، کتاب ترکش ولگرد 4 جلد این مجموعه هستند که به صورت داستان داستان نوشته شده است.

این مجموعه با استقبال بی نظیری از طرف مخاطبین روبرو شده است.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه گردان قاطرچی ها را مشاهده نمایید.

مجموعه کتاب های گردان قاطرچی (از شیرین ترین کتاب های طنز برای نوجوانان)

 

کتاب هویج بستنی، شیرین ترین داستان های ایرانی

اگر از خوراکی‌های سرد و گرم بی‌مزه دل‌زده‌اید، بفرمایید با داستان‌های هویج‌بستنی کامتان را شیرین و دل‌تان را خنک کنید!!!

فرهاد حسن زاده در این کتاب جذاب به سراغ موضوعات اجتماعی رفته است و از اتفاقات ساده ای که در کنارمان روزانه می گذرد کلی لحظات شیرین و جذاب را روایت کرده است. به قول خودش همه می گویند هویج برای چشم مفید است. شما هم این کتاب را بخوانید شاید بینایی شما هم با هویج های پنهان این کتاب تقویت شد و باعث شد دوروبرتان را بهتر دیدید و از کنار چاله چوله های روزگار ساده نگذرید.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه کتاب هویج بستنی را مشاهده نمایید.

کتاب هویج بستنی (کتابی طنز از فرهاد حسن زاده برای نوجوانان)

 

کتاب آبنبات هل دار، داستانی که از خنده منفجرتان می کند

کتاب آبنبات هل دار توسط نوجوانی دهه شصتی به اسم محسن روایت می شود. پسری به نام محسن که فرزند دوم یک خانواده پنج نفری است و در بجنورد زندگی می‌کند. داستان این کتاب سراسر از ماجراهای خنده‌دار و نوستالژیک، خصوصا برای دهه شصتی‌هاست. داستانی طنز از حال‌ و هوای پشت جبهه در دوران دفاع مقدس که شما را پای کتاب میخکوب می کند.

موقع خواندن این کتاب باید سعی کنید آهسته بخندید، چون صدای خنده تان می تواند همسایه ها را بیدار کند. پس مراقب باشید.

کتاب آبنبات هل دار (داستان طنز ایرانی برای نوجوانان)

 

کتاب های طنز خارجی برای نوجوانان

 

مجموعه کتاب‌های ماجراهای مدرسه ی کج و کوله، عجیب ترین مدرسه دنیا!!!

دوست داری به خفن ترین و معوج ترین مدرسه پا بگذاری تا با کلی اتفاق شاد ولی عجیب روبرو بشی؟ تخیل و طنز دست به دست هم دادند و مجموعه ای جذاب و فانتزی را پدید آورده اند. قرار هست با طبقه دارترین مدرسه دنیا آشنا بشیم. یک مدرسه سی طبقه که از شانس بد بچه ها، طبقه نوزدهم ندارن و این از همه عجیب تر هست. بچه های طبقه آخر اصلاً معمولی نیستند و طبقه ی سی ام را به عجیب‌ترین جای مدرسه تبدیل کرده اند. خانم جولز هم یک معلم عادی نیست و به تازگی به مدرسه کج و کوله آمده اما خیلی بهتر از معلم قبلی است که بچه ها میگویند یک جایی در مدرسه کمین کرده و می‌خواهد انتقام بگیرد. داستانی خنده دار با حضور دکتر خیارشور، جیسون دهن گشاد، سمی استخوانی و معلم هایی که آشفته ترین مدرسه دنیا را به بدترین شکل اداره می کنند. کتابی باحال به قلم لوییس یک معرفی شده در کتاب نامه رشد آموزش و پرورش که از آن لذت میبرید.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب‌های ماجراهای مدرسه ی کج و کوله را مشاهده نمایید.

مجموعه کتاب های مدرسه کج و کوله (کتاب طنز برای نوجوانان خارجی)

 

مجموعه کتاب های جادوی چپکی، وقتی که جادو چپه عمل کند!!!

تا به حال به داشتن یک نیروی فوق العاده و سحرآمیز فکر کرده اید؟ هیچ کس از قدرت جادویی بدش نمی آید بچه هایی که قدرت های جادویی دارند در مدارس خاص جادوگری تحصیل می کنند. اما بعضی ها هم هستند که نمی تونن نیروی درونشان را کنترل کنند پس مجبور اند در کلاس جادوی چپکی بمانند. یک کلاس باحال برای بچه هایی که جادویشان وارونه عمل کرده و کلی دردسر درست می کند. وقتی که نیروی سحر آمیز به شکلی مسخره ظاهر می شود یعنی شروع یک خرابکاری و البته یک اتفاقاتی خنده دار برای بچه های کلاس چپکی. حالا تصور کنید بچه ها باید برای یک جشن بزرگ آماده شوند و توانایی هایشان را نشان دهند. الیوت دست به هرچیزی میزند سریعاً منجمد می‌شود، پیر وقتی نگران باشد حیوانات اطرافش تبدیل به موجوداتی وحشی می شوند. نری هم که در تغییر شکل همیشه بدبیاری می آورد و ناگهان به اژدهای گربه ای تبدیل می شود. ماجرایی تخیلی و خنده دار از دانش آموزان جادویی و قدرت اسرار آمیزشان که ناگهان وارونه عمل می کند و همه چیز را خیلی باحال به هم می ریزد.

این مجموعه نامزد دریافت جایزه  MAINE student book award nominee 2016 و در فهرست کتاب های منتخب  recommended . best books for kids and teens . canadian childrens book centre 2017 قرار دارد.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب های جادوی چپکی را مشاهده نمایید.

کتاب جادوی چپکی (کتاب طنز برای نوجوانان دختر)

 

مجموعه‌ کتاب های آگوس و هیولاها، دردسرهای دوستی با هیولاها!!!

وای که چقدر باحال هست یکروز صبح بیدار بشید و ببینید کلی دوست هیولایی دارید. آگوس  هیچوقت فکر نمی‌کرد که یک دوست بامزه هیولایی داشته باشد اما حالا با بیشتر از ده تا از آن ها دوست هست و کلی ماجراجویی می کنند. در اتاقش دیگر جای سوزن انداختن نیست و باید یک جوری همگی با هم کنار بیایند. ماجرا از جایی شروع شد که پتی پن درون کوله پشتی آگوس پنهان شده بود و بعدها بانمک بودنش را به پسرک نشان داد. اما کم کم پای بقیه هیولاها را به اتاق آگوس باز کرد و دردسر شروع شد. دکتر بروت و دستیار نادانش نپ همیشه دردسر درست می کنند و نقشه های خبیثانه دارند و تنها موجوداتی که با او مقابله می کنند پسرک و دوستان خنده دارش اند.  همه هیولا‌ها بد نیستند اما شک نکنید که بازیگوش و پر دردسر اند. آگوس و هیولاها در دسته ی داستان های طنزآمیز و ماجراجویان به سبک کمیک استریپ قرار دارد. انبوهی از تصاویر رنگارنگ و متن کوتاه برای شروع مطالعه نوجوانان مناسب است.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه‌ کتاب های آگوس و هیولاها را مشاهده نمایید.

مجموعه کتاب های آگوس و هیولاها (کتاب طنز برای کودکان و نوجوانان)

 

مجموعه کتاب های تیمی کارناگاه، بهترین کارآگاه دنیا!!!

تیمی پسربچه باهوش و بازیگوشی است که فکر میکند بهترین کارآگاه دنیاست. از حل کردن معماهای پیچیده با بهترین دوستش که یک خرس قطبی است، لذت می برد. اما نتیجه حل معما چیزی جز خرابکاری و دردسر برای دیگران نیست. تیمی با همکاری خرس قطبی، اولین موسسه کارآگاهی اش را تاسیس می کند و نامش را میگذارد آژانس خرابکاری گنده. خب معلوم هست اینجوری کسی به سراغشان نمی آید. تیمی با شیطنت و دست و پا چلفتی بودنش ماجراهایی خنده دار و باحال را خلق می کند. به نظر شما همکاری دوتا همکار پردردسر چقدر دوام دارد؟ انبوهی از حوادث باحال و نقاشی های بامزه، فضایی طنز و خنده دار را ایجاد می کنند. رمانی دنباله دار و مصور که برای شروع مطالعه نوجوانان مناسب است. برنده جایزه BOOK TRUST BEST  و یکی از پر فروش ترین های نیویورک تایمز را با لذت بخوانید.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب های تیمی کارناگاه را مشاهده نمایید.

مجموعه تیمی کارناگاه (رمان طنز نوجوان از نشر پرتقال)

 

مجموعه کتاب‌های خانه درختی، کمیکی خفن از طبقه دارترین خانه دنیا

مجموعه ای جذاب و خفن با کلی نقاشی های باحال که خیالات را به پرواز در می آورد. داستانی تخیلی از طبقه دار ترین خانه دنیا که تزی و اندی ساخته اند. دوتا دوستِ باحال و شیطون که فقط بلدن خوش بگذرانند و اینقدر گرم بازی می شوند که کارهای مهم از یادشان می رود. فکر می‌کنید درون خانه درختی چه خبر هست؟ استخر شکلاتی، دستگاه پرتاب مارشمالو ، باغ وحش و حتی آبشار هم دارد. داستان های دنباله دار با حضور تری، اندی و آقای غول دماغ که همیشه از دست این دوتا دوست حرص می خورد. مناسب برای شروع مطالعه و نوجوانی که کتاب های مصور را دوست دارند.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب‌های خانه درختی را مشاهده نمایید.

کتاب های خانه درختی (کتاب کمیک برای نوجوانان)

 

مجموعه کتاب های من جوکم، با نمک ترین طناز نوجوان

داستانی خنده دار  و تأثیر گذار که ارزش خودباوری و نادیده گرفتن محدودیت ها را نشان می‌دهد. با رمان من جوکم قاه قاه می‌خندید و کلی انرژی مثبت دریافت می کنید. جیمی گریم، نوجوانی است که قدرت های درونش اش را باور دارد و تلاش می کند همه را شاد کند. جیم معلول است و همیشه روی صندلی چرخدار نشسته اما اجازه نمی‌دهد معلولیت مانع پیشرفتش باشد. جیک یک قهرمان بانمک هست که حتی بداخلاق ترین آدم ها را شاد می کند و البته که وقتی جک های او را بشنوید دیگر روی پا بند نمی‌شوید. وقتی جیم به استعداد درونی اش پی میبرد تصمیم می‌گیرد در مسابقات نمکی ترین پسر سال شرکت کند و این آغازی برای ترقی اوست. اینجوری هم یک رقابت باحال را تجربه کرده و هم توانایی بی نظیرش را به دیگران اثبات می کند‌. جیم مراحل مسابقه را یکی پس از دیگری طی می کند و به رحله کشوری می رسد. اگر میخواهید از خنده منجر بشین و شادی رو در خانه تجربه کنید، همین الان دست به کار بشید و ماجرای با نمک ترین پسر دنیا رو از دست ندید.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب های من جوکم را مشاهده نمایید.

مجموعه من جوکم (کتاب طنز برای نوجوانان خارجی)

 

مجموعه کتاب‌های دوتا خفن، خرابکاری هیا شیطون ترین پسرهای دنیا

دوتا پسر شیطون که برای اثبات باحال بودن خودشون، حاضر هر کاری بکنند. کلی اتفاق بامزه و هیجان انگیز که طراحی دوتا نوجوان بازیگوش هست. رقابت با بچه های خفن غیرممکنه چون بعدش کلی دردسر میاد سراغتون. خنده، شادی و ایده های شرورانه نتیجه‌ رو به نفع دوتا خفن تغییر میده. دوتا خفن اثبات می کنند که هیچکس حرفشان نیست حتی قلدرهای مدرسه و همیشه میشه شوخی کرد حتی وسط اردوی تابستانی. چهار جلد رمان بامزه و مصور برای دوست داران ژانر طنز توسط نشر پرتقال منتشر شد. سرگرمی، هیجان و انرژی مثبت هدیه این مجموعه به نوجوانان است. نامزد جایزه  DOROTHY CANFIELD FISHER 2017 و نامزد جایزه  MAGNOLIA AWARD 2017 و نامزد  CYBLIS 2015 که فینالیست  CBC 2016 و حتی برنده E.B. WHITE READ ALOUD  AWARD 2015 بوده است را از دست ندهید.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب‌های دوتا خفن را مشاهده نمایید.

مجموعه دو تا خفن (کتاب طنز برای نوجوانان خارجی)

 

کتاب بی استعداد، ماجرای خرابکارترین پسر دنیا

داناون کرتیس خرابکار ترین پسری است که تاحالا اسمش را شنیده‌اید. خودش که فکر میکند بدشانس است که همیشه سر بزنگاه گیر می افتد. بر اثر یک اشتباه داناون را برای تحصیل به مدرسه تیزهوشان آرت می فرستند. داناون دانش آموزی معمولی است و هیچ استعداد خاصی جز بازیگوشی ندارد. حتی درسش هم چندان خوب نیست و قرار بود به خاطر آخرین اشتباهش توبیخ شود. اما حالا در کنار دانش آموزان نابغه هست و چیزی از درس ها را متوجه نمی شود.

اما  نباید یادمان برود که هیچ انسانی بی استعداد نیست. هر انسانی استعداد نهفته ای دارد که باید آن را در درون خودش کشف کند. دناون با بچه های معمولی فرق دارد و البته نابغه هم نیست پس چه چیزی او را از بقیه متمایز کرده است. انتهای داستان داناون چه خواهد بود؟ آیا او دانش آموزی معمولی است ؟ یا استعدادش نهفته مانده؟ کتابی خلاقانه و آموزنده  اثر گوردن کورمن که  الهام بخش هر خواننده ای است. رمان بی استعداد برنده ی جایزه ی red cader book award for fiction 2014 شده است.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه کتاب بی استعداد را مشاهده نمایید.

کتاب بی استعداد (کتاب طنز برای نوجوانان)

 

 

سه گانه ی بلارت، پسری که حال نداشت قهرمان باشد

سرنوشت کلی آدم افتاده به دست یک نوجوان بیفکر که حالا حالا دوست ندارد کار خاصی برای  بشریت انجام دهد. زولتاب اهریمنی است که با هربار شکستش، قدرتمند تر برمیگردد و جادوگر معتقد است بلارت می‌تواند قهرمان این نبرد باشد. نبردی پر هیاهو، هیجان انگیز و خلاقانه که بسیار خنده دار است.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب های بلارت را مشاهده نمایید.

کتاب بلارت (کتاب طنز برای نوجوانان از نشر هوپا)

 

مجموعه کتاب های کاپیتان زیر شلواری، کمیکی سراسر طنز و خنده

اگر توی هر مدرسه دوتا دانش آموز مثل جرج و هارولد باشه، دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه. حمله توالت های سخنگو یا تبدیل شدن به موجوداتی کوچولو با اختراعی عجیب بامزه است. دوتا پسر شیطون که عاشق طراحی کمیک استریپ هستند و هرچی که می‌سازند تبدیل به واقعیت می شود. جرج و هرولد ، مدیر مدرسه را هیپنوتیزم کردند برای اینکه مدت کوتاهی بخندند اما نمی‌دانستند مدیر مدرسه تبدیل می شود به یک قهرمان خنده دار به اسم کاپیتان زیرشلواری. هرجا که خطری احساس شود، کاپیتان برای کمک به آنجا پرواز می کند اما جورج و هارولد باید مراقبش باشند تا افتضاح به بار نیاید. جالب بودن داستان از آنجاست که شخصیت منفی به یکبار تبدیل به قهرمانی باحال میشود. داستانی خنده دار، مصور و کودکانه برای دبستانی ها که در فهرست کتاب های پر فروش نیویورک تایمز قرار دارد.

برای خرید این کتاب می توانید صفحه مجموعه کتاب های کاپیتان زیر شلواری را مشاهده نمایید.

کتاب کاپیتان زیر شلواری (کتاب طنز برای نوجوانان)

 

کدام کتاب طنز نوجوان را بخریم؟

خب الان دیگه فک کنم راحت تر میتونی کتاب مورد نظرت رو انتخاب کنی. تو این مطلب باهم در مورد کتاب های طنز ایرانی و خارجی برای نوجوونا صحبت کردیم و مجموعه ای از بهترین ها رو هم معرفی کردیم. اما صبر کن هنوز چندتا نکته دیگه هست که باید بهش دقت کنی!!

اول از همه باید بدونی که هر نویسنده ای کتاب و سیر داستانش رو با توجه به فرهنگ کشورش انتخاب می کنه، پس این میتونه تو انتخابت که کتاب طنز ایرانی بگیری یا خارجی، تاثیرگذار باشه.

بعدش هم به سبک کتاب باید دقت کنی. بعضی کتابا مصور و کم حجم هستن مثل من جوکم و بعضی هم متنی منسجم و دنباله دار دارن مثل آخرین نشان مردی. بعضی هم که کمیک استریپ هستند و صدها تصویر باحال دارن و متنی کمی برای خوندن دارن مثل کاپیتان زیرشلواری. پس حتما وقتی میخوای از بین کتابا انتخاب کنی به این موضوع ها هم دقت کن.

پیشنهاد ویژه بادبادک:  این لیست تنها بخشی از کتاب های طنزی است که شما میتوانید بخوانید و از خواندنش لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم برای انتخاب راحتتر طبق سلیقه خودتان صفحه کتاب های طنز برای نوجوانان را در سایت بادبادک مشاهده نمایید.

 

راستی شما چه کتاب طنز دیگه ای رو برای نوجوونا معرفی می کنین؟ پایین همین مطلب برامون کامنت بذارین و بیاین کلی در مورد کتابای باحالی که خوندیم و تجربه هاش با هم حرف بزنیم.