شاید این مسئله برای شما هم پیش آمده باشد که تصمیم به خرید کتاب برای فرزندتان گرفته باشید، اما ندانید چه کتابی مناسب اوست. این مسئله زمانی دردناک تر می شود که قرار باشد اولین کتاب را برای او خریداری نمایید. این مقاله سعی شده است 5 گام برای خرید بهترین کتاب برای فرزندتان را به شما معرفی کنیم.

اولین و مهمترین مورد در انتخاب کتاب، توجه به این نکته است که آیا فرزند شما کتابخوان است یا خیر؟ یعنی اینکه قبلا مطالعه داشته و به کتابخوانی علاقه مند است و یا اینکه در نظر دارید با این انتخاب، او را به خرید کتاب علاقه مند کنید. چنانچه او به کتابخوانی علاقه مند است و قصد خرید کتاب جدیدی دارید، توجه به علاقه مندی و سبک مطالعه او ضروری است و یا اینکه اگر کتاب های قبلی او به صورت مجموعه بوده، ادامه آن را خریداری نمایید. اما اگر فرزند شما در ابتدای راه است، توجه به نکات زیر می تواند شما را در انتخاب کتاب مناسب، راهنمایی نماید.

 

  1. سن و جنسیت فرزند شما

توجه به سن و جنسیت، اولین و یکی از مهم ترین نکاتی است، که فرد راهنمایی کننده در کتابفروشی را در معرفی کتاب مناسب به شما کمک خواهد کرد. هر چند که اکثر کتاب ها دارای موضوعاتی هستند که برای هر دو جنس جذابیت دارند، اما بعضی از کتاب ها بیشتر مورد علاقه دخترها هستند و بضی هم مورد علاقه پسرها.

 

  1. علاقه مندی فرزند شما

دومین نکته برای خرید یک کتاب مناسب، توجه به علاقه مندی فرزند شماست. برای مثال: او به داستان علاقه مند است یا طنز؟ کتاب های تخیلی را بیشتر می پسندد و یا کتاب های علمی را؟ تمامی کتابها دارای دسته بندی هستند و در موضوعات مختلف علمی، هنری، داستانی، طنز و… مختلف منتشر می شوند. بنابراین آگاهی از علاقه مندی های  فرزندتان، شما را در انتخاب کتاب مناسب کمک می کند. علاوه بر این انتخاب کتاب هایی مطابق با سلیقه فرزندتان سبب می شود که او لحظات خوب و لذت بخشی را با کتاب سپری کند و همین امر تاثیر بسزایی در میزان علاقه مندی او به کتاب و کتابخوانی خواهد داشت.

5 گام برای خرید بهترین کتاب برای فرزندتان
  1. حجم کم کتاب

با توجه به اینکه عادت کتابخوانی در فرزند شما تثبیت نشده و او هنوز در آغاز راه قرار دارد، در ابتدا می توانید با خرید کتاب های کم حجمی که زمان زیادی را از او نگیرد، طعم شیرین مطالعه را به فرزندتان هدیه دهید و بدین ترتیب از آسیب های احتمالی که کتاب های پر حجم و طولانی دارند و سبب خستگی و زدگی او خواهند شد، جلوگیری نمایید.

5 گام برای خرید بهترین کتاب برای فرزندتان
  1. تصویری بودن کتاب

کتاب های تصویری نسبت به کتاب های بدون تصویر از جذابیت بیشتری برخوردار بوده و از آن جهت حائز اهمیت اند که سبب فعال سازی همزمان نیمکره راست و چپ شده و همین امر سبب می­شود که فرزند شما با علاقه و اشتیاق بیشتری کتاب را تا انتها بخواند. علاوه بر این کتاب­های تصویری دارای حجم کمتری بوده و موجب افزایش سرعت خوانش و به دنبال آن لذت چند برابری مطالعه خواهند شد.

 

  1. مجموعه بودن کتاب­ها

و اما به عنوان نکته آخر، بهتر است در ابتدا کتاب­هایی انتخاب شوند که به صورت مجموعه هستند. این موضوع، تمایل فرزندتان را به پیگیری ادامه مطلب برمی انگیزد و بدین ترتیب شما را در تثبیت عادت کتابخوانی در فرزندتان یاری خواهد کرد. عادتی که او را از بسیاری از آسیب­ها در زندگی آینده­اش مصون می­دارد.

 

علاوه بر این نکات، شما می­توانید با مراجعه به سایت های اینترنتی  و ارتباط با بخش “تماس با ما” با پشتیبانی ارتباط گرفته و درخواست راهنمایی داشته باشید. مشاوران ما در تیم بادبادک نیز پاسخگوی شما خواهند بود.