برای همه ما پیش آمده است که موقع خرید کتاب، از بین حجم انبوهی از کتاب ها و انتشارات دچار سردرگمی شده باشیم و ندانیم کدام کتاب برای ما و یا فرزندمان مناسب است. برای مثال گاهی یک کتاب را انتشارات مختلف چاپ کرده اند، اما ما متوجه تفاوت های آن ها نمی شویم و یا گاهی انتخاب کتاب آموزشی مناسب، برای سنین پیش از دبستان از بین انبوه انتشارت کودک و نوجوان، دشوار به نظر می رسد.

معمولا در این مواقع، مقایسه قیمت ها، ما را به نهایی کردن خرید نزدیک می کند. اما آیا صرفا توجه به این نکته می تواند دلیل مناسبی برای خرید کتاب باشد؟
این مقاله با اشاره به 4 نکته مهم به اضافه ی یک نکته طلایی، شما را در خرید حرفه ای کتاب برای خودتان یا فرزندتان، یاری خواهد کرد. مدت زمان لازم برای مطالعه این مقاله 3 دقیقه خواهد بود.

کتاب

نکته اول: توجه به انتشارات

مهم ترین نکته ای که می بایست به آن دقت شود توجه به انتشارات کتاب است. این موضوع به این دلیل دارای اهمیت است، که انتشارات معتبر برای چاپ کتاب هایشان به مواردی توجه می کنند که ممکن است برای سایر انتشارات، حائز اهمیت نباشد. مواردی چون: نویسنده، مترجم، موضوع و محتوای کتاب، ویراستار، صفحه آرایی، کیفیت کاغذ، کیفیت چاپ، صحافی و …
گاهی حذف هر یک از این موارد، سبب حذف هزینه هایی می شود، که در نهایت می تواند، منجر به کاهش شدید قیمت کتاب شود. این در حالی است که به تبع آن کیفیت کتاب هم کاهش خواهد یافت. بنابراین پیشنهاد ما به شما در این زمینه، خرید کتاب از انتشارات معتبر است.

در رابطه با انتشارات برتر کشور، در مقاله ای به معرفی بهترین انتشارات کتاب کودک کشور پرداخته ایم که مطالعه آن کمکی زیادی به شما خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

 

 

نکته دوم: توجه به نویسنده و مترجم

نکته دوم در انتخاب کتاب مناسب، توجه به نویسنده و یا مترجم کتاب است. همواره نویسنده هایی را که قلم آن ها مورد پسند شما یا فرزندتان واقع شده و یا مترجم هایی را که ترجمه ای روان و شیرین داشته اند، به خاطر بسپارید. این موضوع به شما کمک می کند، تا اگر مجددا کتابی از این نویسنده یا مترجم مورد علاقه تان دیدید، با خیال راحت آن ها را خرید کنید. خیلی از کتابخوان های حرفه ای، به یک نویسنده ی خاص علاقه مند هستند و شما گاهی از این افراد می شنوید، که مثلا: “من عاشق قلم لیز پیشون یا مگین مک دونالد هستم” و یا “من نوشته های داوود امیریان و فرهاد حسن زاده را خیلی دوست دارم و یا … . بنابراین به خاطر سپردن اسم نویسنده و یا مترجم برای یک خرید حرفه ای به شما کمک خواهد کرد.

 

 

نکته سوم: توجه به جوایز دریافت شده


نکته دیگری که می تواند شما را در انتخاب کتاب مناسب یاری کند، توجه به جوایزی است که یک کتاب دریافت کرده و یا نامزد دریافت آن شده است؛ که در این صورت اگر کتابی برنده یا نامزد دریافت جایزه شده باشد، ناشرین، عنوان آن جایزه را روی جلد کتاب چاپ می کنند. حتی گاهی روی جلد بعضی از کتاب ها مواردی مثل “پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز”، “کتاب برگزیده” و …. به چشم می خورد، که شما را کمک خواهد کرد، تا از خرید کتاب مربوطه اطمینان حاصل نمایید. اما توجه به این نکته بسیار ضروری است، که جوایز این جشنواره ها و مسابقه ها محدود بوده و اصولا تمامی کتاب ها موفق به دریافت آن نمی شوند و بنابراین عدم دریافت جایزه، دلیلی بر نامناسب بودن سایر کتاب ها نخواهد بود.

جوایز-ادبی

نکته چهارم: توجه به تعداد چاپ و تیراژ کتاب

تعداد بالای چاپ یک کتاب، نشانه ی محبوب بودن آن کتاب است. اصولا تیراژ کتاب ها بین 1000 تا 5000 جلد در هر نوبت چاپ است که در اکثر مواقع این عدد بین 1000 تا 1500 جلد است و در مواقعی که کتاب، بسیار پرفروش باشد این عدد بنا به تصمیم ناشر بین 2000 تا 5000 خواهد بود. در صفحه شناسنامه هر کتاب به نوبت چاپ و تیراژ آن اشاره شده است، که شما هنگام خرید می توانید، آن را بررسی کنید.
اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که این فاکتور زمانی باید بررسی شود که حداقل یک تا دو سال از زمان انتشار کتاب گذشته باشد. در غیر اینصورت قاعدتا نوبت چاپ آن اول خواهد بود و تیراژ آن هم احتمالا 1000 جلد است.

در یکی از مقالات سایت بادبادک به معرفی کتاب های جذابی که میتوانید با خیال راحت برای نوجوانان خرید کنید پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم حتما برای آشنایی با این کتاب ها و انتخابی مطمئن تر، مقاله کتاب بهترین کتاب برای نوجوانان دختر را مطالعه نمایید.

 

و اما نکته طلایی:
بهره مندی از اطلاعات یک فروشنده ی خوب

این نکته ی طلایی، حاصل تجربیات ماست. یک فروشنده ی خوب باید به تمامی نکات بالا تسلط داشته باشد و علاوه بر منصف بودن، علاقه مند شدن بچه ها به کتاب و کتابخوانی، نسبت به فروش بیشتر، برایش در اولویت باشد. او باید بتواند با کسب اطلاعاتی در رابطه با سن، جنسیت و علاقمندی فرزند شما، کتاب های مناسبی را به شما معرفی کند. بنابراین اگر فروشنده ای را با این ویژگی ها پیدا کردید، حتما مثل گنجینه ای او را نگه دارید و همواره برای خرید کتاب از او مشورت بگیرید.

و در پایان، اگر قصد خرید کتاب برای فرزندتان دارید، توجه به این دو مورد ضروری است. اول اینکه علاقه مندی فرزند خود را بدانید و دوم اینکه با شناختن انتشارات معتبر، به راحتی مناسب ترین کتاب را برای او انتخاب کنید.