خوابیدن راحت کودکان در طول شب، همواره یکی از دغدغه‌های والدین محسوب می‌شود. معمولا بیشتر کودکان به‌دنبال بهانه‌ای برای فرار از خواب شب می‌گردند تا بیشتر بیدار بمانند. یکی از بهترین روش‌ها برای ترغیب کودک به خوابیدن، خواندن قصه برای خواب است. قصه‌های شب علاوه‌بر ایجاد انگیزه خواب، تاثیر مستقیمی بر کیفیت خواب فرزندانتان نیز می‌گذارند. در این مقاله قصد داریم 5 قصه برای خواب کودکان را معرفی کنیم. با یادگیری این قصه‌های آموزنده، خوابی راحت و آسوده را برای فرزندان خود به‌ارمغان آورید.

1.   قصه بره خوابالو؛ بهترین قصه برای خواب کودکان

داستان بره خوابالو، بهترین قصه برای خواب کودکان است که فرزندان شما را به‌طور غیر‌مستقیم به خوابیدن در ظهر نیز ترغیب می‌کند. البته شما می‌توانید با خرید کتاب کودک آموزنده و مطالعه آن در هنگام شب برای کودکان نیز به بهبود کیفیت خواب آن‌ها کمک کرده و بچه‌ها را با فرهنگ کتاب‌خوانی آشنا کنید.

داستان بره کوچولو از این قرار است:

«در یک روز زیبای بهاری، بره کوچولو به‌همراه گله برای چرا به دشت و صحرا رفت. بره کوچولوی قصه ما حسابی شیطونی می‌کرد و بالا و پایین می‌پرید؛ تا اینکه ظهر شد و چوپان و همه گوسفندان زیر سایه درختان به استراحت مشغول شدند. اما بره کوچولو هنوز دوست داشت بازی کند و حتی وقتی همه خواب بودند، حسابی دوید و خودش را خسته کرد. بالاخره گله از خواب بیدار شد و به سمت یک دشت بسیار سرسبز با گل‌های رنگارنگ راه افتاد.

بره کوچولو خیلی خوشحال بود؛ اما به‌محض اینکه گله به این دشت زیبا رسید، از فرط خستگی خوابش برد و نتوانست مثل بقیه گوسفندان از بازی و شادی در این دشت سرسبز لذت ببرد. وقتی که هوا تاریک شد و همه گوسفندان به سمت خانه راه افتادند، تازه بره قصه ما از خواب بیدار شد. بره کوچولو حسابی دلش سوخت که نتوانست مثل بقیه در این دشت زیبا بازی کند و فهمید اگر ظهرها بخوابد، بیشتر به او خوش می‌گذرد.»

قصه بره خوابالو؛ بهترین قصه کودکانه شب

2.     داستان میمون بی‌ادب؛ قصه شب برای کودک 6 ساله به بالا

روزی‌روزگاری در یک جنگل بزرگ، گروهی از میمون‌ها در کنار هم زندگی می‌کردند. در میان این گروه، یک میمون کوچک قهوه‌ای بسیار بی‌ادب هم زندگی می‌کرد. این میمون کوچولو، همیشه از بالای درخت میمون‌های دیگر را با دست نشان می‌داد و با خنده می‌گفت: «قاه قاه قاه؛ ببینید این میمون چه دم درازی داره و چقدر زشته». هرچقدر که مادر میمون کوچولو او را نصیحت می‌کرد، انگار هیچ فایده‌ای نداشت. تا اینکه یک روز در هنگام مسخره کردن، شاخه درخت شکست و میمون کوچک به زمین افتاد!

مادر میمون کوچولو، فورا او را پیش دکتر برد. میمونِ پزشک بعد از معاینه به میمون کوچولو گفت: «تو دستت آسیب دیده و باید شیر بخوری تا قوی بشی». دقایقی بعد، میمون‌های گروه به عیادت میمون کوچولو رفتند و برای او شیر آوردند. میمون کوچک قصه ما خیلی خجالت کشید و فهمید که ظاهر افراد مهم نیست؛ بلکه قلب پاک و مهربانی افراد اهمیت دارد. میمون کوچولو دیگر هیچ‌وقت هیچ‌کسی را در جنگل مسخره نکرد.

این قصه آموزنده نه‌تنها باعث خواب راحت فرزندان می‌شود، بلکه اهمیت ادب و احترام به دیگران را با شیرینی خاصی به کودک یاد می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم با خرید کتاب قصه آموزنده برای فرزندان خود، آن‌ها را با شیوه درست زندگی و احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها آشنا کنید.

قصه میمون بی‌ادب؛ مناسب‌ترین قصه برای خواب کودکان

3.     قصه خواب عجیب فسقلی؛ جذاب‌ترین قصه کودکانه شب

فسقلی هر روز صبح با موهای آشفته از خواب بیدار می‌شد و حتی صورت خودش را نمی‌شست. شانه و آینه هر روز به فسقلی سلام می‌کردند و می‌گفتند: «بیا موهاتو شونه کنیم تا خوشگل بشی». اما فسقلی هر بار این پیشنهاد را رد می‌کرد و از اتاق خارج می‌شد. صبح‌ها که پدر و مادر فسقلی قیافه ژولیده او را می‌دیدند، حسابی ناراحت می‌شدند و می‌گفتند: «باز هم که موهاتو شونه نکردی و صورتت رو نشستی!». قیافه فسقلی هر‌ روز آشفته‌تر می‌شد؛ تا اینکه یک روز فسقلی قصه ما خواب عجیبی دید!

فسقلی خواب دید که صابون، آینه و شانه از دست او ناراحت‌اند. صابون در خواب به فسقلی گفت: «اگه از من استفاده می‌کردی، الان این‌طوری نبودی!». شانه هم که دنده‌هایش از بیکاری کج شده بود، به فسقلی گفت: «وظیفه من اینه که موهاتو مرتب کنم، من بیکاری رو دوست ندارم». آینه هم در خواب جلوی فسقلی آمد و گفت: « دوست دارم وقتی به من نگاه می‌کنی، یه پسر مرتب و تمیز رو ببینی، نه این موجود ژولیده رو!». فسقلی صبح که از خواب بیدار شد، سریع روبه‌روی آینه رفت و دید که آینه حق داشته است. فسقلی سریع دست به‌کار شد و بعد از شستن صورت خود، موهایش را شانه کرد.

این قصه برای خواب کودکان، مانند مجموعه کتاب داستان تام گیتس، اصول زندگی و برخی از نکات مهم را به‌صورت غیر‌مستقیم به فرزند شما آموزش می‌دهد. امیدواریم با خواندن این قصه شب جذاب خوابی آسوده و راحت را به کودکان خود هدیه کنید.

قصه خواب عجیب فسقلی؛ قصه شب برای کودکان 6 ساله

4.     قصه شغال دانا؛ قصه برای شب کودکان 8ساله به بالا

یکی دیگر از مجموعه قصه های قبل خواب مناسب، قصه شغال داناست که در گذشته مادر بزرگ‌ها برای نوه‌های خود تعریف می‌کردند. این قصه به‌صورت زیر است:

روزی‌روزگاری در یک جنگل زیبا، کلاغی به‌همراه جوجه‌هایش زندگی می‌کرد. این کلاغ سیاه، یک مشکل بزرگ داشت؛ اینکه هر زمان تخم می‌گذاشت، ماری بزرگ آن‌ تخم‌ها را برمی‌داشت و می‌خورد. کلاغ تصمیم گرفت این مشکل را برای همیشه حل کند. به همین دلیل، نزد شغال دانای جنگل رفت و ماجرا را برای او تعریف کرد. شغال دانا نقشه‌ای کشید و به کلاغ سیاه یاد داد که چگونه از شر مار خلاص شود. کلاغ به خانه پیرزنی رفت که در آن نزدیکی زندگی می‌کرد و انگشتر نقره پیرزن را برداشت.

مردم که شاهد این ماجرا بودند، کلاغ را تا خانه تعقیب کردند. کلاغ بلافاصله انگشتر را به زمین انداخت تا مار آن را بردارد! مردم بر سر مار ریختند و او را برای همیشه از جنگل بیرون کردند. بدین تر‌تیب، کلاغ قصه ما با مشورت شغال دانا، برای همیشه از شر مار خبیث راحت شد.

5. داستان موش‌موشی و جغد؛ مناسب‌ترین قصه برای خواب کودکان

داستان موش‌موشی و جغد دانا، یک قصه کودکانه شب آموزنده است که به آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانان و کودکان کمک فراوانی می‌کند. با مطالعه این داستان، کودکانتان خوابی آرام و آسوده را تجربه خواهند کرد:

روزی‌روزگاری خانواده موش‌موشیا در یک دشت زیبا و سر‌سبز زندگی می‌کردند. مامان موشه و بابا موشه ده تا بچه داشتند که از بین آن‌ها موش‌موشی شب‌ها خیلی دیر می‌خوابید و روزها تا لنگ ظهر خواب بود. برادرها و خواهرهای موش‌موشی همه صبح زود بیدار می‌شدند و تا ظهر با هم بازی می‌کردند؛ اما وقتی موش‌موشی بیدار می‌شد، همه خسته بودند و هیچ‌کس حوصله بازی با او را نداشت. تا اینکه موش کوچولوی قصه ما تصمیم گرفت پیش خانواده دیگری زندگی کند؛ خانواده جغد دانا!

موش‌موشی رفت پیش خانواده خانم جغد و گفت من دوست دارم پسر شما باشم تا شب‌ها دیر بخوابم. خانم جغد هم قبول کرد. همان شب اول، موش‌موشی اول شب گشنه شد و گفت من غذا می‌خواهم؛ اما خانم جغد گفت که ما جغدها نصف شب غذا می‌خوریم و روزها کامل می‌خوابیم! موش‌موشی که فهمیده بود چه اشتباه بزرگی کرده است، دلش برای خانواده تنگ شد و فردا صب پیش پدر و مادرش برگشت. موش‌موشی قول داد که دیگر هیچ‌وقت شب‌ها دیر نخوابد تا بتواند با برادرها و خواهرهای خودش بازی کند.

داستان موش و جغد دانا؛ قصه شب برای کودکان

بهترین کتاب قصه‌های خواب کودکان را از فروشگاه بادبادک بخرید

در این مقاله 5 قصه برای خواب کودکان را معرفی کردیم. با تعریف کردن این قصه‌های آموزنده برای فرزندان خود، می‌توانید آن‌ها را به خواب ترغیب کرده و کیفیت خوابشان را نیز افزایش دهید. البته امروزه کتاب قصه هایی برای خواب کودکان نیز نوشته شده‌اند که در آن‌ها داستان‌هایی بسیار جذاب و آموزنده وجود دارند. شما می‌توانید کتاب قصه‌های آرامبخش کودکانه را از طریق سایت تخصصی کتاب کودک و نوجوان بادبادک خریداری کنید.