بررسی اصلی ترین اختلال یادگیری در کودکان کلاس اول

مقالات

در این مقاله دلایل اختلال یادگیری کودکان را بررسی می‌کنیم.

بر‌اساس آمارها، بین 30 تا 50% مردم دچار نوعی اختلال یادگیری ناشناخته هستند. اختلال یادگیری در کودکان کلاس اول یکی از مشکلاتی است که نگرانی‌های فراوانی را برای والدین ایجاد می‌کند. این اختلالات عصب‌شناختی بر توانایی درک و یادگیری بچه‌ها آثار منفی بر‌جای می‌گذارند. اما تشخیص به‌موقع انواع اختلال یادگیری در کودکان و درمان سریع آن‌ها فواید متعددی خواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم انواع اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی به‌خصوص اول دبستانی‌ها را بررسی و روش درمان آن‌ها را نیز معرفی کنیم. اگر کودک دبستانی دارید و نگران اختلال عصب‌شناسی یادگیری در فرزندتان هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

اختلال نارساخوانی؛ یکی از اصلی‌ترین انواع اختلال یادگیری در کلاس اولی‌ها

نارساخوانی (Dyslexia) یکی از شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان دبستانی است. Dyslexia روی توانایی خواندن مطالب و درک مهارت پردازش زبانی کودکان آثار مخربی بر جای می‌گذارد. برخی از علائم اصلی ناتوانی در روخوانی عبارت‌اند از:

 • خواندن اشتباه (به‌صورت دگرگون کردن، افزودن یا حذف کلمات)
 • ناتوانی در هجی کردن
 • ضعف در تفکیک حروف از نظر اندازه و شکل
 • ناتوانی در فهم جمله و سرعت خواندن پایین
 • نداشتن تمرکز کافی و دامنه توجه کوتاه
 • تکرار کلمات به‌صورت جا‌به‌جا

کودکان دبستانی که به این اختلال مبتلا هستند، با مشکل اساسی درک مطلب مواجه می‌شوند. همچنین، ممکن است نتوانند معنای کلمات یا عبارت‌ها را متوجه شوند. یکی از روش‌های درمان اختلال یادگیری در کودکان، مطالعه کتاب است. شما می‌توانید با خرید پرفروش ترین کتاب های نوجوانان و کودکان و تشویق فرزندانتان به مطالعه این کتاب‌ها، اختلال Dyslexia را در بچه‌ها از بین ببرید.

اختلال در خواندن؛ یکی از شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

اختلال در نوشتن؛ یکی دیگر از انواع اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی

اختلال در نوشتن (Dysgraphia) یا اختلال در املا نیز یکی دیگر از انواع اختلال یادگیری در کودکان است. این مشکل روی نگارش، دست‌خط بچه‌ها و همچنین مهارت‌های حرکتی دست آن‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت. برخی از علائم اختلال Dysgraphia عبارت‌اند از:

 • مشکل در درس املا، نقطه‌گذاری و دستور زبان
 • کندی در نگارش و نوشتن پرزحمت
 • فاصله‌گذاری اشتباه و ناهماهنگ بین حروف و کلمات
 • اندازه نامناسب حروف
 • وضعیت بدن دست و انگشتان در هنگام نگارش متن
 • دست‌خط خیلی بد

معمولا کودکان کلاس اولی بیشتر با این اختلال مواجه می‌شوند. در‌واقع، مشکل اصلی این کودکان ناتوانی در نوشتن اعداد، حروف یا کلمات به‌صورت صحیح است. روش‌های مختلفی برای درمان اختلال یادگیری نوشتن وجود دارند.

مطالعه کتاب، بازی‌های فکری و تمرکزی و تمرین املا از آن جمله‌اند. برای مثال، شما می‌توانید یک کتاب در مورد منظومه شمسی برای کودکان تهیه کنید و از آن‌ها بخواهید یک خلاصه کوتاه از آن بنویسند. ترسیم اشکال هندسی نیز می‌تواند در درمان اختلال یادگیری فارسی و املا مفید باشد.

اختلال در نوشتن؛ یکی از انواع اختلال یادگیری کودکان دبستانی

اختلال یادگیری ریاضی؛ یکی از مهم‌ترین انواع اختلال یادگیری در کودکان

نوع دیگری از اختلال یادگیری در کودکان، اختلال ریاضی (Dyscalculia) نام دارد. این اختلال بر توانایی کودکان در درک اعداد و یادگیری مباحث ریاضی اثر خواهد گذاشت. معمولا بسیاری از کودکان 5 الی 12 سال دچار اختلال یادگیری ریاضی هستند. برخی از نشانه‌های این مشکل عبارت‌اند از:

 • ناتوانی در درک عملکرد و کاربرد اعداد و ارتباط آن‌ها
 • ناتوانی در حل مسائل ریاضی ساده
 • ضعف در حفظ کردن محاسبات اولیه
 • مشکل در استفاده از نمادهای ریاضی

کودکان مبتلا به این اختلال، ممکن است در سازمان‌دهی اعداد، جمع، تفریق، شمارش معکوس یا حتی تشخیص زمان مشکل داشته باشند. برای درمان اختلال یادگیری ریاضی در کودکان پیشنهاد می‌کنیم از بازی‌های جذاب ریاضی و فکری استفاده کنید. همچنین تهیه برخی از کتاب‌هایی که با زبانِ داستان یا تصاویر، مفاهیم ریاضی را آموزش می‌دهند، مفید خواهد بود. شما می‌توانید بهترین کتب آموزشی کودکان و همچنین کتاب برای نوزادان را از فروشگاه کتاب بادبادک تهیه کنید.

اختلال یادگیری ریاضی؛ درمان اختلال یادگیری ریاضی با کتاب

اختلال قرینه‌نویسی؛ یکی از شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

اختلال قرینه‌نویسی با اختلال در نوشتن کمی متفاوت است. در این اختلال کودکان با مشکلاتی نظیر جا‌به‌جا‌نویسی حروف یک کلمه، جا انداختن آخرین حرف در کلمه و کم و زیاد گذاشتن دندانه یا نقطه در کلمات مواجه‌اند. برای رفع این مشکل و درمان اختلال یادگیری در کودکان کلاس اول می‌توانید از یک کتاب کمک درسی املا دبستان کمک بگیرید. این کتاب‌ها در رفع اختلال نوشتن و همچنین قرینه‌نویسی بسیار مفید خواهند بود.

عوامل موثر در ایجاد انواع اختلال یادگیری در کودکان کلاس اولی

انواع اختلالات یادگیری نشان‌دهنده ضریب هوشی پایین یا تنبلی فرزند شما نیستند. عوامل متعددی در ایجاد این اختلال‌ها در کودکان نقش دارند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ژنتیک و سابقه خانوادگی
 • مصرف الکل، دخانیات و مشکلات دیگر در دوران بارداری
 • آسیب‌های روانی در کودکی
 • برخورد و ضربه جسمی
 • تماس مداوم با مواد آلوده مانند سرب

با آگاهی از این عوامل و ایجاد یک محیط امن و پر از محبت و دوستی در خانه، می‌توانید تا حد فراوانی از بروز اختلال یادگیری در کودک جلوگیری کنید. تشویق کودکان به مطالعه کتاب و تمرین‌ های اختلال یادگیری نیز در رفع این مشکل مفید خواهند بود. برای مثال، برای درمان اختلال یادگیری ریاضی می‌توان از کتاب کمک درسی ریاضی دبستان کمک گرفت.

درمان اختلال یادگیری کودکان با مطالعه کتاب کودک و نوجوان

آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است؟

اختلال یادگیری در دانش‌آموزان را می‌توان با تشخیص زودرس برطرف کرد. امروزه روش‌های  متعددی برای درمان اختلالات یادگیری در دانش آموزان ابتدایی وجود دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از کمک یک متخصص روان‌شناس کودک کمک بگیرید. معمولا خرید کتاب‌های آموزشی کودک جذاب، بازی‌های فکری و همچنین بازی‌های تمرکزی به رفع کامل این اختلالات کمک خواهند کرد. در مواقعی که کودک دچار اختلال شدید باشد نیز شاید به تهیه داروی درمان اختلال یادگیری نیاز پیدا کنید.

درمان اختلال یادگیری در کودکان با خرید کتاب‌های آموزشی کودک از بادبادک

در این مقاله انواع اختلال یادگیری در کودکان را بررسی کردیم و تا حدودی با روش‌های درمان آن‌ها آشنا شدیم. تهیه کتاب‌های آموزشی کودک یکی از بهترین راه‌ها برای درمان اختلال یادگیری در بچه‌ها محسوب می‌شود. شما می‌توانید بهترین کتاب‌های داستان و کتب آموزشی کودکان و نوجوانان را از فروشگاه اینترنتی کتاب بادبادک خریداری کنید. در پایان، اگر در رابطه با کتاب‌های آموزشی مناسب کودکان کلاس اولی سوالی دارید، آن را در قالب کامنت با کارشناسان بادبادک به اشتراک بگذارید.

بررسی انواع اختلال یادگیری در کودکان در سایت بادبادک
اخبار و مقالات مرتبط نظرات کاربران

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بررسی اصلی ترین اختلال یادگیری در کودکان کلاس اول”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه چیز از کودکی شروع می شود
logo-samandehi

©کلیه حقوق این وبسایت متعلق به بادبادک است.