10 تا از بهترین روش‌های افزایش تمرکز در کودکان دبستانی

مقالات

در این مقاله ۱۰ مورد از راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی را بررسی می‌کنیم.

تصور کنید روزی برسد که دیگر کودکان با مشکل عدم تمرکز دست‌وپنجه نرم نکنند. قطعا جهان به مکان بهتری برای زندگی کردن تبدیل خواهد شد. در واقع یکی از اصلی‌ترین مشکلات والدین مشکل عدم تمرکز در کودکان است. خوشبختانه راه‌های فراوانی برای بهبود تمرکز کودکان وجود دارد و ما در ادامه به معرفی 10 مورد از برترین راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در 5 دقیقه مشکل عدم تمرکز فرزند خود را حل کنید.

۱. قانون و نشانه برای بازگشت تمرکز بین والدین و کودک

تمرکز کردن امری صددرصدی نیست و حتی هنگام استفاده از راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی نیز احتمال حواس‌پرتی وجود دارد. برای همین باید قانون یا نشانه‌های مختلفی برای جلوگیری از حواس‌پرتی فرزند خود طراحی کنید. ما در ادامه 2 نشانه را معرفی خواهیم کرد.

 1. یک کلمه خاص درنظر بگیرید و هنگام حواس‌پرتی آن را بگویید.
 2. هنگام حواس‌پرتی دست خود را روی شانه کودک قرار دهید.

عدم تمرکز در کودکان کلاس اولی نسبت به سایر پایه‌های تحصیلی شایع‌تر است. برای افزایش تمرکز کودکان کلاس اولی می‌توانید علاوه‌بر راه‌های معرفی شده، از کتاب نیز استفاده کنید. با خرید کتاب تقویت روخوانی کلاس اول با یک تیر دو نشان خواهید زد. نه‌تنها تمرکز دلبندهای شما افزایش یافته، بلکه مهارت روخوانی نیز بهبود پیدا می‌کند.

۲. از تاثیر مخرب عوامل از بین‌برنده تمرکز جلوگیری کنید

عوامل متعددی مانند صداهای بلند محیط مانند موسیقی، تلویزیون یا صحبت اطرافیان، فرآیند تمرکز را متوقف می‌کنند. در همین راستا باید هنگام تمرکز کردن همه عوامل برهم زننده تمرکز را حذف کنید. با حذف عوامل حواس‌پرتی و تمرکز روی یک کار، کارآیی فرزند شما بهبود یافته و کیفیت فعالیت‌های وی افزایش می‌یابد.

علاوه‌بر این، برای افزایش تمرکز فرزند خود می‌توانید از مجموعه کتاب حواستو جمع کن کمک بگیرید. هر جلد از این مجموعه به دنبال آموزش یکی از موضوعات ریاضی، علوم،‌ تفکر و خلاقیت و مهارت نوشتاری به کودکان پیش از دبستان است.

حذف عوامل حواس پرتی برای افزایش تمرکز کودکان

۳. طراحی سیستم پاداش؛ برای افزایش تمرکز انگیزه ایجاد کنید

پاداش‌ تاثیر شگرفی در افزایش تمرکز کودکان دارد، اما بهتر است نکات مختلفی را نسبت به فرآیند پاداش دادن درنظر بگیرید. اول از همه اینکه پاداش‌ها حتما نباید اسباب‌بازی باشند؛ پاداش می‌تواند یک نوازش مادرانه یا پدرانه باشد. دومین مورد اینکه برای هر فعالیتی پاداش‌های بزرگ درنظر نگیرید؛ زیرا به‌مرور تاثیر مثبت خود را از دست خواهد داد.

در آخر در نظر داشته باشید که سیستم پاداش دادن تاثیر چندانی در کودکان زیر 2 سال ندارد. یکی از بهترین جوایز برای افزایش تمرکز کتاب است. کتاب‌های باشگاه تفکر و خلاقیت ذهن فرزند شما را در مسیر پرورش مهارت‌های مختلف قرار می‌دهد. این کتاب‌ها قوه تخیل و منطق کودکان را به کار گرفته تا کودک بیش‌از‌پیش با مسائل مختلف مواجه شود.

تشویق کردن کودک برای بهبود تمرکز

۴. افزایش تمرکز با بازی کردن؛ معامله برد-برد

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تمرکز در کودکان بازی کردن است. در این معامله برد-برد نه‌تنها تمرکز افزایش یافته، بلکه کودک شما سرگرم خواهد شد. بازی‌های مختلفی برای بهبود تمرکز وجود دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند. همچنین بهتر است بازی‌ را انتخاب کنید که فرزند شما بیش‌تر از بازی‌های دیگر با آن سرگرم می‌شود. در این قسمت بهترین بازی‌هایی که تاثیر چشمگیری در افزایش تمرکز کودکان دارند را معرفی می‌کنیم:

 • سودوکو
 • روبیک
 • شطرنج
 • پازل‌های مختلف
 • بردگیم‌ها
 • نقطه‌بازی
 • صندلی‌بازی
 • منچ

توجه داشته باشید که بازی انتخابی با سن فرزند شما مطابقت داشته باشد. همچنین یکی‌ دیگر از بازی‌های افزایش تمرکز، نقاشی کردن است. نقاشی کردن نه‌تنها منجر به تقویت خلاقیت می‌شود، بلکه دقت و تمرکز کودک را افزایش می‌دهد. با خرید کتاب رنگ آمیزی کودکان می‌توانید تمرکز و دقت فرزند خود را بهبود ببخشید.

اسباب‌بازی‌های مناسب برای سرگرمی و بهبود تمرکز کودکان

۵. هم‌دستی با اشیای بی‌جان؛ از اسباب‌بازی برای افزایش تمرکز استفاده کنید

استفاده از اسباب‌بازی یکی از بهترین و دلچسب‌ترین راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی است. در واقع هر اسباب‌بازی که توجه، تمرکز و صبوری کودک را به چالش بکشد، منجر به بهبود تمرکز خواهد شد. برخی از این اسباب‌بازی‌ها به شرح زیر هستند:

 • اسپینر
 • رنگین‌کمان هولوگرافیک
 • توپ‌های ضد‌استرس
 • برج هیجان
 • دومینو

علاوه‌بر بهبود تمرکز، یادگیری اعداد ذهن و مغز کودک را به چالش کشیده و همین موضوع منجر به درک بهتر ریاضی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم با آموزش اعداد به کودکان پیش‌دبستانی فرزند خود را یک گام جلوتر از دیگران قرار دهید.

 ۶. یک نکته جادویی؛ تاثیر شگرف خواب بر افزایش تمرکز بچه‌ها

کودکان بدون خواب کافی با مشکلاتی در زمینه‌ تمرکز، حافظه و قدرت حل مسائل مواجه خواهند شد. در واقع کودکان خواب‌آلود نیاز به انرژی بیش‌تری برای یادگیری دارند و همین موضوع منجر به خستگی بیش‌تر و فراگیری کمتر درس خواهد شد. خردسالان به 10 الی 12 ساعت خواب در هر شبانه‌روز نیاز دارند، بدین ترتیب می‌توانید برنامه خواب مناسبی برای فرزند خود طراحی کنید.

خواب کافی؛ بهترین راه افزایش تمرکز در کودک

۷. بهبود تمرکز با رژیم غذایی سالم برای دلبندان خانه

رژیم غذایی سالم در بهبود تمرکز کودکان همان نقش سوخت در به حرکت درآمدن ماشین را ایفا می‌کند. رژیم غذایی سالم عملکرد مغز را بهبود بخشیده و همین موضوع منجر به افزایش تمرکز می‌‌شود.

یک رژیم سالم از موادغذایی مختلفی به شرح زیر تشکیل شده است:

 • ماهی سالمون
 • تخم‌مرغ
 • آجیل
 • غلات مختلف همچون جو، گندم و برنج
 • حبوبات ازجمله لوبیا، عدس و لپه

مهم‌ترین نکته برای ایجاد رژیم غذایی سالم این است که رژیم، نیاز بدن به ویتامین‌ها و پروتئین‌های مختلف کودک را تامین کند.

۸. برای افزایش تمرکز به فعالیت‌های کودکان نظم و ترتیب بدهید

منظم بودن تمرکز کودک را افزایش داده و به‌راحتی می‌توانید با انجام چند کار ساده به فعالیت‌های فرزند خود لباس نظم‌وترتیب بپوشانید. در همین راستا، حتما توجه کنید که فرزندتان فعالیت‌هایش را به تعویق نیندازد. هرچه بیش‌تر فعالیت‌ها به تعویق بیفتند، انجام‌دادن آن‌ها سخت‌تر خواهد شد و همین موضوع تاثیر بسیار بدی بر ناخودآگاه فرزند و تمرکز وی خواهد گذاشت.

در دومین گام برای فرزند خود بازه‌های زمانی مختلف تعیین کنید و هر بازه‌زمانی را به فقط یک فعالیت اختصاص دهید. در سومین قدم برای فعالیت‌های فرزند خود زمان محدود درنظر بگیرید. آگاهی نسبت به محدود بودن زمان منجر به افزایش تمرکز و جدیت بیش‌تر کودک در انجام کار می‌شود.

۹. کنترل‌گری تاثیری بر افزایش تمرکز کودک ندارد

انسان‌ها شبیه به انگشتان یک دست هستند که تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند. این موضوع در زمینه تمرکز کردن نیز صدق می‌کند. به‌عنوان مثال برخی از کودکان برای تمرکز، اصلا نیازی به محیط آرام و بی‌سروصدا ندارند؛ در چنین شرایطی اصرار شما مبنی بر قرار دادن کودک در محیط آرام برای افزایش تمرکز نه‌تنها تاثیر عکس داشته، بلکه منجر به فرار کودک از انجام فعالیت نیز می‌شود. کودک را برای انتخاب بهترین محیط و روشی که برای او تمرکز ایجاد می‌کند، آزاد بگذارید.

کنترل گری؛ تاثیر منفی بر راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی

۱۰. از تاثیر فعالیت‌های ورزشی در راستای افزایش تمرکز استفاده کنید

شاید فکر کنید ورزش، انرژی کودک را کاهش داده و تمرکز را از بین می‌برد؛ اما بنا به تحقیقات، فعالیت بدنی یکی از بهترین راه‌های افزایش تمرکز در بچه‌ها محسوب می‌شود. حتی پیاده‌روی تا مدرسه در افزایش تمرکز کودکان تاثیر دارد. در همین راستا برای افزایش تمرکز فرزند دلبند خود می‌توانید فعالیت‌های ورزشی مناسبی درنظر بگیرید. ورزش کردن علاوه‌بر تمرکز، شادابی کودک را نیز افزایش می‌دهد.

از فواید شگفت‌انگیز کتاب بهره‌مند شوید

کتاب برای کودک دلبندتان احساس آرامش را به ارمغان آورده و بستر مناسبی برای تمرکز ایجاد می‌کند. بهتر است از کتاب در کنار روش‌های دیگر استفاده کنید. علاوه‌بر این، کتاب احساس امنیت در کودک ایجاد کرده و همین موضوع نیز منجر به بهبود تمرکز می‌شود. شما عزیزان می‌توانید برای خرید کتاب‌های مناسب کودکان و نوجوانان به فروشگاه اینترنتی بادبادک مراجعه کنید. شما چه تجربه‌ای برای افزایش تمرکز کودکان دارید؟ لطفا یازدهمین روش از راههای افزایش تمرکز در کودکان دبستانی را با ما و سایر کاربران بادبادک به اشتراک بگذارید.

بهترین راههای افزایش تمرکز در کودکان
محصولات مرتبط اخبار و مقالات مرتبط نظرات کاربران

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “10 تا از بهترین روش‌های افزایش تمرکز در کودکان دبستانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه چیز از کودکی شروع می شود
logo-samandehi

©کلیه حقوق این وبسایت متعلق به بادبادک است.