کودکان از سنین 5 الی 6 سالگی برای یادگیری ساعت و خواندن صحیح آن آماده هستند. خواندن ساعت برای بزرگ‌ترها و آموزش آن شاید کار ساده‌ای باشد، اما برای کودکان مهارتی است که  باید مرحله‌به‌مرحله و به‌طور صحیح آن را بیاموزند. یادگیری این مهارت برای کودکان بسیار افتخار‌آفرین است؛ آن‌ها معمولا افتخار می‌کنند که بگویند: من می‌توانم زمان و ساعت را بخوانم. اگر احساس می‌کنید زمان آموزش و یادگیری ساعت به کودکان خود فرا‌ رسیده است، باید در ابتدا بهترین راه برای انتقال این آموزش را یاد بگیرید. آموزش ساعت با بازی به کودکان، یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش این فعالیت کاربردی محسوب می‌شود. اگر قصد دارید که آموزش ساعت به کودکان پیش دبستانی با روش‌های خلاقانه و جذاب را بیاموزید، این مقاله را از دست ندهید.

1.    آموزش ساعت به کودکان پیش دبستانی با کاردستی؛ روشی سرگرم‌کننده و خلاقانه

درست کردن کاردستی ساعت به همراه کودک یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش ساعت به کودکان است. ساختن ساعت، کاری شاد و لذت‌بخش است. روند درست کردن کاردستی ساعت کودک را سرگرم می‌کند و باعث می‌شود از یادگیری ساعت لذت ببرد. برای ساختن کاردستی ساعت می‌توانید از دو بشقاب کاغذی یا یکبار مصرف استفاده کنید. بر روی یکی از بشقاب ها اعداد شمارشی ساعت از ۱-۱۲ را مشخص کنید و روی بشقاب زیری اعداد مربوط به شمارش دقیقه را شماره‌گذاری کنید. روی بشقاب بالایی برش‌هایی ایجاد کنید تا اعداد شمارش دقایق مشخص شوند و در نهایت با درست کردن عقربه‌ها کار به اتمام می‍رسد.

برای آموزش ساعت به کودک خود از طریق کاردستی، ابتدا کودک را با عقربه‌ها و تفاوت آن‌ها آشنا کنید. به کودک نشان دهید که کدام عقربه بزرگ‌تر و کدام‌یک کوچک‌تر است. سپس کار هریک از عقربه‌ها را برای او بیان کنید. عقربه کوچک، عقربه مربوط به ساعت شمار و عقربه بزرگ مربوط به دقیقه شمار است. اگر برای نحوه بیان و آموزش ساعت از طریق کاردستی به فرزندتان دچار چالشی شدید، به‌راحتی می‌توانید با خرید آنلاین کتاب کودک و راهنمایی یا کمک گرفتن از روش‌های آموزشی، این کار را خلاقانه‌تر انجام دهید.

آموزش ساعت به کودکان پیش دبستانی با کاردستی؛ روشی سرگرم‌کننده و خلاقانه

2.    کتاب قصه آموزشی؛ روشی موثر برای آموزش ساعت به کودکان

برای آموزش ساعت به کودکان استفاده از کتاب داستان تصویری و آموزشی، بهترین و موثرترین انتخاب است. آموزش در هر زمینه در قالب قصه‌گویی برای کودکان، بسیار تاثیرگذار و مطمئن است که تأثیرات عمیق‌تری در کودک گذاشته و یادگیری آن را نیز آسان‌تر می‌کند. معمولا در کتاب‌های داستان، زمان در قالب اتفاقات روزمره شخصیت‌ها معرفی می‌شود. هم‌چنین در برخی کتاب‌های آموزشی ایده‌های متفاوتی برای بازی کردن با کودک و آموزش ساعت به آن‌ها ذکر شده است که می‌توانید این روش‌ها را برای آموختن ساعت به فرزندتان به‌کار گیرید.

کتاب قصه آموزشی؛ روشی موثر برای آموزش ساعت به کودکان

3.    آموزش ساعت با شعر به کودکان؛ روشی سریع برای یادگیری و شناخت زمان

زندگی در دنیای دیجیتال به این معنا نیست که فرزندان شما نتوانند زمان را از روی ساعت‌های آنالوگ تشخیص دهند. یادگیری اعداد و خواندن ساعت قسمت مهمی از درک دقیقه و ثانیه و ساعت است. روش‌های بسیاری برای آموزش ساعت به کودکان وجود دارد که یکی از نتیجه‌بخش‌ترین آن‌ها شعر است. شعر کودکانه یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش خواندن ساعت به کودکان خواهد بود. که در ادامه چند مورد از جذاب‌ترین شعرها را برایتان آورده‌ایم:

از روی ساعت میشه کارا رو تنظیم کنیم

چه موقعی بیدار بشیم چه موقعی بخوابیم

عقربه اولی از همه کوچکتره

نشون میده ساعت رو، جنب و جوشش کمتره

بعدی مال دقیقه است، بزرگتر از قبلیه

اون اولی مهمه، کار اون هم عالیه

عقربه آخری استراحت نداره

باریک و لاغره، اون ثانیه شماره

********************************************************************************

بزبزک زنگوله پا جیرینگ جیرینگ صدا کرد

از لای در یواشکی نگاه به بچه‌ها كرد

کتاب ریاضی را روی ميز بچه‌ها ديد

ریاضی رو ورق زد تا به صفحه هفتاد رسيد

چند ساعت خوب و قشنگ تو صفحه كتاب ديد

دو عقربه کوچک و بزرگ برای ساعت كشيد

عقربه بزرگ اون دقيقه رو نشون داد

تیک و تیک و تیک، يواش يواش راه افتاد

عقربه كوچكتره خودش رو هي تكون داد

كنار هر شماره‌ای يه ساعت و نشون داد

حالا كه من ساعت رو ياد گرفتم

برای مامان خوبم يه نامه‌ای نوشتم

كنار نامه مامان يه ساعتی كشيدم

بهش گفتم مامان جونم به آرزوم رسيدم

*****************************************************************************

عقربه‌های ساعت دو یار هم زبونند

كه وقت خواب و كار رو خیلی دقیق می‌دونند

اون یکی قد بلنده این یکی قد كوتاهه

صبر ندارند یه لحظه، تنبلی یه گناهه

تیک تیک تیک   تیک تیک تیک

تیک تیک تیک   تیک تیک تیک

نشون میدن که حالا وقت تلاش و کاره

میگن که آی بچه‌ها کی خوابه کی بیداره

یه وقت دیگه، اونا میگن که وقت خوابه

فکر نکنی که وقت حسابه و کتابه

آموزش ساعت با شعر به کودکان؛ روشی سریع برای یادگیری و شناخت زمان

برای آموزش ساعت به کودکان با شعر، با خرید کتاب کودکان و نوجوان که شعرهای خلاقانه و جذابی دارند، یادگیری زمان را برای کودک خود آسان‌تر کنید.

4.    آموزش ساعت با بازی، جذابیت بسیاری برای کودکان دارد

یکی از بهترین روش‌های آموزش ساعت به کودکان، آموزش با استفاده از بازی و سرگرمی است. به‌هیچ‌عنوان از تاثیر بازی بر یادگیری کودک غافل نشوید. در واقع، کودکان به روش بازی و سرگرمی اوقات مختلف شبانه روز را یاد گرفته و می‌توانند زمان را از روی ساعت‌های واقعی متوجه شوند. سپس با انجام تمرین‌های متعدد، نحوه خواندن زمان از روی ساعت را به طور کامل یاد می‌گیرند. در ادامه 3 نوع از بازی‌های سرگرم‌کننده کودک که باعث یادگیری ساعت در آن‌ها می‌شود را برایتان شرح داده‌ایم:

بازی شناخت جایگاه اعداد در ساعت؛ روشی برای آموزش زمان به کودکان

در این بازی کافی است تصویر صفحه ساعت را روی کاغذ رسم کنید. به‌جای پر کردن جای اعداد، جای خالی بگذارید. اعداد را از ۱ تا ۱۲ روی کاغذ دیگری رسم کرده و برش بزنید. از کودک بخواهید تا اعداد مربوطه را سر جای خودشان قرار دهد. هم‌چنین می‌توانید، ساعتی را اعلام کنید و از کودک بخواهید که عدد مربوط به آن ساعت را در جای خالی قرار دهد.

بازی شناخت جایگاه اعداد در ساعت؛ روشی برای آموزش زمان به کودکان

درست کردن پازل ساعت؛ روشی با تاثیر فوق‌العاده

برای تهیه این پازل کافی است چند قطعه کاغذ A4 رنگی تهیه کنید و آن را به فرم پازل برش بزنید. برای نمایش هر ساعت سه قطعه کاغذ احتیاج دارید.بر روی یکی تصویر صفحه ساعت را به صورت دایره‌وار رسم کنید. بر روی دیگری عدد نشان‌دهنده آن ساعت را بنویسید و روی کاغذ سوم نیز حالت نمایش دیجیتالی ساعت را رسم کنید.

هنگامی که این کار را برای همه اعداد انجام دادید، یکی از قطعه‌ها را انتخاب کنید. از کودک بخواهید دو قطعه متناسب دیگر را در بین قطعات درست شده پیدا کرده و پازل ساعت را تکمیل کند. با این روش، کودک هر سه نوع نمایش ساعت را یاد گرفته و با آن‌ها آشنا می‌شود.

بازی تطبیق یکی از بازی‌های سرگرم‌کننده برای آموزش زمان به کودکان است

برای یادگیری بهتر کودکان، می‌توانید از بازی تطبیق به‌منظور آموزش ساعت استفاده کنید. در این بازی باید در سمت راست برگه تصویر ساعت در زمان‌های مختلف را رسم کنید. در سمت چپ نیز اعداد مربوط به آن ساعت‌ها را به‌صورت به‌هم ریخته بنویسید. بدین‌ترتیب کودک باید عدد ساعت مربوط به تصویر سمت راست را پیدا کرده و به آن وصل کند.

بازی تطبیق؛ روشی با تاثیر فوق‌العاده برای آموزش ساعت به کودکان

یکی از روش‌های مناسب برای یادگیری ساعت استفاده از کتاب رنگ آمیزی کودکان است که می‌توانید مدل‌های مختلف آن را در فروشگاه بادبادک مشاهده کرده و خریداری کنید.

با کتاب‌های داستان آموزشی بادبادک، یادگیری ساعت برای کودکان را آسان‌تر کنید

در این مقاله به بررسی آموزش ساعت به کودکان از طریق روش‌های جذاب و سرگرم‌کننده پرداختیم. حالا می‌دانیم که آموزش این فعالیت ممکن است برای کودکان بسیار پیچیده باشد؛ بنابراین در این روند آموزشی باید صبور بوده و ساعت را با آرامش ب فرزندانشان بیاموزند. روش‌های ذکر شده هم‌چون بازی، شعر و کاردستی در این مقاله راهی آسان برای آموزش زمان به کودکان است. اما اگر می‌خواهید بهترین و موثرترین روش را برای یادگیری کودکتان به‌کار گیرید، بهتر است از کتاب‌های آموزشی استفاده کنید. برای خرید این کتاب‌ها فروشگاه بادبادک بهترین انتخاب برای والدین خواهد بود. زیرا مدل‌های متنوعی از کتاب داستان‌ها را در سنین مختلف عرضه می‌کند.

تا به‌حال پیش آمده است که بخواهید به کودکی ساعت آموزش دهید؟ شما چه پیشنهادی بیشتر از توصیه‌های این مقاله برای آموزش خواندن ساعت به کودکان برایمان دارید؟ خوشحال می‌شویم پیشنهادتان را با بادبادک در میان بگذارید.