کودکان ذهنیتی انتزاعی و بسیار زیبا دارند و دنیای اطراف آن‌ها پر از شکل‌های هندسی و فرم‌های مختلف است. به‌عنوان مثال در ذهن آن‌ها دایره یک خورشید درخشان یا توپ بازی رنگارنگ، مربع شبیه یک مکعب روبیک و مثلث مثل کوه به‌نظر می‌رسد. باتوجه‌به این موضوع یک روش بسیار خوب و خلاقانه برای آموزش اشکال هندسی به کودکان، انجام بازی‌های جذاب است. در این مقاله به شما خواهیم گفت چگونه به فرزندان خود اشکال هندسی را آموزش دهید. برای آشنایی با این روش‌های خلاقانه و جذاب مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آموزش اشکال هندسی به کودکان با بازی و کتاب‌های کمک آموزشی

بازی کردن برای کودکان از هر موضوع دیگری جذاب‌تر است. پس آموزش هم بدون بازی برای آن‌ها جذاب نخواهد بود. توصیه می‌کنیم برای آموزش مسائل مهم و جذاب کردن آن موضوع برای فرزندانتان، ترکیب بازی با آموزش را فراموش نکنید. استفاده از کتاب زنگ شادی نمونه‌ای خوب برای ترکیب آموزش و بازی است. تمرینات این کتاب به‌صورتی طراحی شده‌اند که موجب تقویت و رشد تمرکز در کودکان، از جمله تقویت قدرت تجسم اشکال می‌شود. با این روش فرزندان شما به‌راحتی و در خانه با اشکال هندسی آشنا می‌شوند و نیازی نیست که آموزش این موضوع را به دوران مدرسه موکول کنید.

نیازی نیست که از ابتدا برای آموزش اشکال هندسی به کودکان بر نام آن‌ها تاکید کنید. بعد از اینکه کودکان با نام‌هایی مثل سه گوش و چهارگوش، بتوانند اشکال را به‌درستی تشخیص دهند، نام درست آن‌ها هم به‌سرعت در ذهنشان ثبت خواهد شد.

1.    بازی برش اشکال هندسی؛ آموزش سه شکل هندسی متداول

برای انجام این بازی با اشکال هندسی مربع، دایره و مثلث شروع کنید. این اشکال را در ابعاد کوچک و تعداد بالا، روی مقوا بکشید و سپس داخل اشکال را با کاتر برش بزنید و خالی کنید. در مرحله بعدی باید این سه شکل هندسی را در ابعاد بزرگ روی یک سطح بکشید. سپس از فرزندتان بخواهید که داخل هر شکل را با شکل هندسی مشابه پر کند. در این مرحله کودک، عمل تفکیک را در ذهن خود انجام داده و هر شکل هندسی را داخل محیط هم‌شکل قرار می‌دهد.

شروع آموزش اشکال هندسی به کودکان با کمک اشکال مقوایی

2.    آموزش اشکال هندسی به کودک با فلش کارت‌های جذاب

با استفاده از فلش کارت‌های آموزشی، می‌توانید اشکال هندسی را به کودکانتان آموزش دهید. همچنین فلش کارت وسیله‌ای مناسب برای سنجش دانش کودکان محسوب می‌شود. فلش کارت‌های آموزش اشکال هندسی را می‌توانید از فروشگاه‌های کتاب کودک و نوجوان تهیه کنید. در انتخاب نوع و طراحی‌های فلش کارت به سن فرزندتان هم دقت کنید. به‌عنوان مثال در فلش کارت‌های کودکان با سنین پایین‌تر، فقط اشکال هندسی با شکل‌ها و رنگ‌های جذاب طراحی شده‌اند اما در کارت‌ها سنین بالاتر از کودک خواسته می‌شود که به چند ویژگی‌ مهم هر شکل هندسی اشاره کند.

3.    آموزش اشکال هندسی با کمک کتاب‌های رنگ‌آمیزی

نقاشی و رنگ‌آمیزی یکی دیگر از فعالیت‌های موردعلاقه و سرگرم کننده کودکان محسوب می‌شود. رنگ‌آمیزی در کنار جذابیت، برای کودکان بسیار آموزنده است. برای انجام این کار، فقط کافی است کتاب آموزشی کودکان با موضوع رنگ‌آمیزی، یک جعبه مدادرنگی و پاک‌کن تهیه کنید. بهتر است کتاب‌های رنگ‌آمیزی را انتخاب کنید که اشکال هندسی در آن‌ها بزرگ‌تر باشد. هرچه ابعاد اشکال هندسی بزرگ‌تر باشد، شناخت اشکال و رنگ‌آمیزی برای کودکان راحت‌تر خواهد بود. برای یادگیری بهتر، بگذارید فرزندتان بدون کمک اشکال را شناسایی و رنگ کند.

رنگ‌آمیزی اشکال، راهی جذاب برای آموزش اشکال هندسی

4.    استفاده از اپلیکیشن و بازی‌های موبایل؛ راهی جذاب برای آموزش اشکال هندسی

در دنیای امروز بسیاری از کودکان از همان سنین پایین دوست دارند که با موبایل و تبلت والدین خود بازی کنند. از این موضوع و علاقه کودکان می‌توانید یک استفاده مناسب داشته باشید و اشکال هندسی را با اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آموزشی به آن‌ها یاد دهید. آموزش‌ اشکال در اپلیکیشن‌ها در چند مرحله و به‌صورت هدفمند انجام می‌شوند و برای کودکان بسیار جذاب هستند. در واقع کودک اول با اشکال پایه مثل مربع، دایره و مثلث آشنا می‌شود. سپس اشکال پیچیده‌تر مثل لوزی، بیضی، شش ضلعی و ذوزنقه را یاد می‎گیرد و در نهایت با نام دقیق و ویژگی‌های هر شکل هندسی آشنا می‌شود. اگر خیلی به این روش و استفاده از گوشی همراه برای آموزش به فرزندانتان علاقه ندارید، با تهیه مجموعه کتاب حواستو جمع کن، می‌توانید مهارت‌های ریاضی، مفاهیم علوم و مهارت‌های نوشتاری را به فرزندانتان آموزش دهید.

5.    آموزش اشکال هندسی با کمک از محیط؛ فعالیتی جذاب برای کودکان

آموزش اشکال هندسی با کمک گرفتن از محیط اطراف، فعالیت بسیار لذت‌بخشی برای کودکان و والدین محسوب می‌شود. با استفاده از این روش می‌توانید کودکتان را برای ساعت‌ها سرگرم کنید و با او وقت بگذرانید. همچنین در این روش هیچ هزینه‌ای برای آموزش به فرزندتان صرف نمی‌کنید. با آموزش اشکال هندسی به کمک محیط اطراف، ذهن کوک شما فعال‌تر خواهد شد. برای انجام این بازی کافی است که به محیط اطرافتان نگاهی بیندازید و شکل ظاهری میوه، اسباب‌بازی و اشیای خانه مثل لوازم آشپزخانه را از کودکتان بپرسید. در این روش، کودکتان احساس می‌کند که شما در حال بازی با او هستید. در نتیجه مشارکت بیشتری خواهد داشت و تاثیر یادگیری افزایش خواهد یافت.

استفاده از اشیای اطراف، تعاملی جذاب برای یادگیری اشکال هندسی

آموزش اشکال هندسی به کودکان با کتاب‌های بادبادک

در این مقاله بادبادک با نحوه آموزش اشکال هندسی به کودکان با چند بازی جذاب و ساده آشنا شدیم. به‌دلیل جذابیت دیداری اشکال هندسی، معمولا کودکان نسبت به یادگیری این اشکال علاقه‌مند هستند. اگر این آموزش با بازی همراه شود، جذابیت یادگیری برای کودکان چند برابر می‌شود. در این مقاله به پنج بازی جذاب اشاره کردیم. مطمئنا تعداد این بازی‌ها می‌تواند بیشتر باشد و استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی هم به تسریع روند یادگیری کمک می‌کند.

کتاب‌های مختلف آموزش برای کودکان از جمله کتاب آموزش اشکال هندسی و رنگ‌آمیزی، در سایت بادبادک وجود دارد. شما می‌توانید هر یک از کتاب‌های مورد‌نظر خود را در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب در محل تحویل بگیرید. اگر سوالی در‌خصوص خرید کتاب مشاغل دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان بادبادک، در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگو باشند.