«وقتی بزرگ شدی چه‌کاره می‌شوی؟» این سوالی است که بسیاری از بزرگسالان از کودکان خود می‌پرسند. کودکان به‌طور مداوم از محیط اطراف خود در‌حال کسب اطلاعات هستند؛ به‌همین دلیل، شاید در جواب این سوال، خود را در موقعیت شغلی والدینشان تصور کنند. یا ‌این‌که بگویند شغل مورد‌علاقه‌شان، قهرمان، پرنسس یا خواننده است. به‌عنوان والدین، شما باید واقعیت زندگی را به‌شکلی جذاب و سرگرم‌کننده به کودکان آموزش دهید تا از سنین پایین دیدی وسیع‌تر به آینده داشته باشند. آموزش مشاغل به کودکان در قالب بازی، داستان و شعر، می‌تواند برای آن‌ها بسیار سرگرم‌کننده باشد. اگر قصد استفاده از این تکنیک‌ها را دارید، این مقاله را از دست ندهید.

آموزش مشاغل به کودکان با بازی؛ سریع‌ترین روش یادگیری

یکی از راه‌های آموزش شغل‌ها به کودکان از طریق بازی کردن است. اسباب‌بازی‌های متنوعی در بازار وجود دارد که نشان‌دهنده شغل‌های مختلف مانند پزشکی، آتش‌نشانی، فروشنده و سایر موارد است. البته، برای آموزش همه مشاغل از طریق اسباب‌بازی هزینه بسیاری باید پرداخت شود. به‌همین دلیل، بهترین راه، استفاده از کتاب‌های داستانی خواهد بود. کتاب خاله بازی، مجموعه‌ای کامل از مشاغل مختلف است که داستانی جذاب و بسیار ساده برای کودکان دارد. شما می‌توانید پس از مطالعه داستان‌های این کتاب برای کودک خود، به‌کمک اسباب‌بازی‌هایی که دارد، نقش اصلی داستان را با او بازی کنید.

آموزش مشاغل به کودکان با شعر و معما‌های ساده

اشعار کودکان، جملاتی کوتاه و آهنگین هستند که فهم آن برای کودکان بسیار ساده است. علاوه‌بر این، متناسب با رده سنی کودک خود، می‌توانید کتاب‌های شعری را تهیه کنید که با تصویر‌سازی جذاب و طرح معما‌های ساده، کودک را مجبور به مشارکت خواهد کرد. به‌گونه‌ای با خواندن شعر و هم حل معما، سرگرمی جذاب و آموزنده‌ای برای کودک خود ایجاد خواهید کرد. برای مثال، کتاب شعر «کوچولو بخون دوباره، هر‌کسی شغلی داره» از مجموعه کتاب مشاغل برای کودکان، با اشعار زیبا و ساده و تصاویری با چشم‌های متحرک، می‌تواند بهترین انتخاب برای کودکان تا ۶ سال باشد.

شعر‌های ساده کودکانه؛ افزایش جذابیت آموزش‌ها به بچه‌ها

آموزش مشاغل به کودکان با کتاب داستان و پازل

علاوه‌بر شعر، داستان‌های متعددی نیز برای آموزش شغل‌های مختلف به کودکان نوشته شده است. این کتاب‌های داستان، اتفاقاتی که برای شغل‌های مختلف رخ می‌دهد را در قالب روایت‌های جذاب و پر‌کشش، برای کودکان توضیح می‌دهد. برای مثال، کتاب کارآگاه سیتو، یک کتاب داستان پر‌فروش در‌مورد شغل کارآگاه و پلیس است که پرونده‌های مختلف و نحوه حل آن‌ها را بیان می‌کند. برخی از کتاب‌های داستان نیز پازلی هستند و علاوه‌بر داستان جذاب، کودک می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت‌های کتاب کمک کند. کتاب «بخون و بچین کوچولو ۸» یکی از همین کتاب‌های پازلی پر‌فروش در مجموعه بادبادک است.

سرگرمی و آموزش با کمک کتاب‌های پازلی جذاب

اهمیت آموزش مشاغل به کودکان چیست؟

آموزش مشاغل و اصول پایه به کودکان بسیار اهمیت دارد. برای این‌کار معمولاً کتاب آموزشی کودکان در تنوع بالایی نوشته یا ترجمه می‌شود. معمولاً این آموزش‌ها باید از قبل پیش‌دبستانی تا ۶ سالگی انجام شود. مهم‌ترین دلیل و اهمیت آن، ایجاد خلاقیت، افزایش اعتماد به‌نفس و زمینه‌سازی برای کارآفرینی کودکان است. برای تاثیر بیشتر آموزش مشاغل باید با صبوری سوالات کودک خود را پاسخ دهید و از روش‌های کمکی بازی یا کتاب‌های داستان کمک بگیرید.

آموزش ارزش پول و نحوه به‌دست آمدن آن

بسیاری از کودکان، نمی‌دانند که پول چگونه به‌دست می‌آید یا چه ارزشی دارد. برای آموزش اهمیت و ارزش پول و نحوه به‌دست آوردن یا خرج کردن آن، باید نسبت به آموزش شغل‌های مختلف به کودکان آموزش داده شود. با کمک این بازی‌ها، می‌توانید مفهوم «کار» را به کودک آموزش داده تا آن‌ها از اهمیت آن در سنین پایین آگاه شوند.

اگر علاقمند به آموزش سایر مسائل مربوط به سواد مالی به کودک خود هستید، مجموعه کتاب آموزش سواد مالی به کودکان  به شما کمک شایانی خواهد کرد. این مجموعه در جلدهای متعدد مفاهیمی مهمی مثل تصمیم گیری مالی،‌ کاریابی و کسب درآمد، اعتبار و بدهی، سرمایه گذاری، خرج و پس‌انداز را به کودکان آموزش می‌دهد.

یادگیری مسئولیت‌های مختلف در قالب بازی

مسئولیت‌پذیری مهم‌ترین چیزی است که باید به کودک آموزش داده شود. با آموزش مشاغل، به‌کودک خود می‌فهمانید که هر شغلی مسئولیت مختلفی دارد. برای جذاب‌تر شدن این آموزش، بهتر است از خاطرات خود در شرکت یا محل کارتان تعریف کنید یا هنگامی که در خیابان شخصی را می‌بینید، در‌مورد کار او و وظایف آن با کودک خود گفتگو کنید.

افزایش خلاقیت؛ هدف آموزش مشاغل به کودکان

جذاب‌ترین داستان‌های آموزش مشاغل در بادبادک

در این مقاله به بررسی روش‌های مختلف آموزش مشاغل به کودکان پرداختیم. کودکان باید اصول پایه را در سنین پایین یاد بگیرند. بهترین راه نیز برای آموزش به کودکان، در قالب بازی یا داستان و شعر است. معمولاً کودکان توانایی تمرکز بر جمله‌های طولانی و پیچیده را ندارند، به‌همین دلیل، بهتر است موضوعات مهم تربیتی را به‌شکل بازی یا در چهارچوب یک داستان برای آن‌ها بیان کنید تا تاثیر‌پذیری آن بیشتر شود.

کتاب‌های مختلف آموزش برای کودکان از جمله کتاب مشاغل، در سایت بادبادک وجود دارد. شما می‌توانید با هر یک از کتاب‌های مورد‌نظر خود را در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب در محل تحویل بگیرید. اگر سوالی در‌خصوص خرید کتاب مشاغل دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان بادبادک، در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگو باشند.