با ورود تکنولوژی به زندگی،‌ دغدغه‌های جدیدی برای والدین ایجاد شده است. یکی از این دغدغه‌ها اصرار و پافشاری کودکان برای تهیه موبایل است. با توجه به آسیب‌های گوشی همراه و فضای مجازی برای کودکان والدین تلاش می‌کنند از خرید گوشی طفره بروند.

متاسفانه این مقاومت خیلی زود می‌شکند و امروزه مشاهده می‌کنیم بسیاری از کودکان 5 سال به بالا موبایل یا تبلت شخصی دارند. در این مقابل به دنبال پاسخ به سوال سن مناسب خرید موبایل برای کودکان هستیم. علاوه‌بر این راهکارهایی مناسب برای روش برخورد با این خواسته کودکان ارائه شده است تا از بروز آسیب‌های عاطفی به کودکان جلوگیری شود.

زمان مطالعه این مقاله کمتر از 3 دقیقه است ولی آورده‌ی آن برای شما قابل ارزش‌گذاری ریالی نیست.

استفاده از موبایل برای کودکان زیر 2 سال ممنوع!!

روانشناسان استفاده از موبایل برای کودکان زیر 2 سال را به خاطر خطرات بسیاری که برای چشم کودکان دارد،‌ ممنوع کرده‌اند. اشعه‌ای که نور موبایل از خود ساطع می‌کند باعث تنبلی چشم،‌ دوبینی، اختلال ادراک بینایی و بسیاری از مضرات دیگر می‌شوند. بنابراین به هیچ‌وجه اجازه کار با گوشی را به کودک نوپای خود ندهید.

استفاده از کتاب‌های نوزاد مثل کتاب‌های حمام، کتاب‌های پارچه‌ای و کتاب‌های مقوایی بهترین پیشنهاد جایگزین برای این گروه سنی است. شما می‌توانید انواع کتاب‌های نوزاد را از فروشگاه کتاب کودک و نوجوان بادبادک تهیه کنید.

از نظر روان شناسان استفاده از گوشی برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است.

استفاده محدود از موبایل برای کودکان 3 تا 6 سال

دوران 6 سالگی ابتدایی زندگی کودکان، مهمترین دوره برای رشد و پرورش شخصیت کودکان است. بنابراین بسیار مهم است که چه محتوایی در این دوره سنی به کودکان داده می‌شود. متاسفانه تکنولوژی‌های دیجیتال و گوشی‌های همراه، علاوه بر آسیب‌های جسمی و ذهنی که برای کودکان دارد، محتوای نامناسبی را هم در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

بسیاری از کودکان در این گروه سنی کار با موبایل را یاد دارند و خودشان نرم‌افزارهای مختلف را دانلود و از آن استفاده می‌کنند. بنابراین تا سن 6 سالگی اجازه استفاده از موبایل را فقط در زمان‌های محدود (1 ساعت در روز) به فرزندتان بدهید و این استفاده باید با نظارت کامل شما اتفاق بیفتد.

نکته مهم تعیین جایگزین برای کودک است. برای ایجاد محدودیت در استفاده از موبایل، تعیین جایگزین برای کودک تا او را سرگرم کند و لحظات خوشی را برای او رقم بزند، ضروری است.

پیشنهاد ما به شما تهیه کتاب‌هایی از نوع رنگ‌آمیزی کودکان است. کتاب‌های سرگرم‌کننده زیادی برای این گروه سنی است که استفاده از آن‌ها هم باعث انس با کودکان با کتاب را می‌شود و هم لحظات پربار و خوشی را برای آن‌ها رقم می‌زند.

استفاده از موبایل با قوانین محکم تا سن 15 سالگی

مطمئنا مهمترین دغدغه والدین ایستادگی در برابر اصرار و درخواست بیش‌ از حد کودکان برای استفاده از موبایل است. بسیاری از کودکان در این سن موبایل دارند و این موضوع باعث ناراحتی سایر کودکان می‌شود. در این سن می‌توان به کودکان اجازه داد تا به صورت اشتراکی از گوشی مادر یا پدر استفاده کنند.

این اجازه به معنای استفاده آزاد کودکان از موبایل نیست. باید در مورد نحوه استفاده از موبایل و فضای مجازی با کودکان خود گفتگو کنید و قوانین شفاف و محکمی را با مشورت گرفتن از خودشان، برای آن‌ها وضع کنید.

برای مثال می‌توان استفاده از موبایل را دو ساعت قبل از خواب، در مهمانی و قبل از انجام تکالیف مدرسه برای کودک ممنوع کرد.

راز موفقیت در پذیرش این موضوع توسط کودکان، وجود رابطه‌ای دوستانه بین والد و کودک است. جدای از این اگر جایگزین و سرگرمی مناسبی برای اوقات فراغت خود نداشته باشد، پایبندی به این قوانین برای کودک خیلی سخت می‌شود.

انتظار رعایت قوانین از کودکان بدون فراهم کردن زمینه‌ها، توقعی مناسبی نیست.

پیشنهاد ما به شما مثل همیشه تهیه کتاب است. تهیه کتاب آموزشی کودکان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این گروه سنی است. کتاب‌هایی با موضوع مهارت‌های زندگی، کاردستی، ساختنی‌ها و حل کردنی‌ها مانند انواع ماز، جورچین و معما پیشنهاد تیم بادبادک به شما عزیزان است.

تا سن 15 سالگی بهتر است برای کودکان گوشی موبایل تهیه نکنیم

16 سال به بالا سن مناسب برای خرید موبایل بچه ها

زمانی که فرزند شما سن بلوغ را تقریباً پشت سر گذاشته، با توجه به نیاز روزانه‌اش می‌تواند موبایل شخصی داشته‌ باشد. از 15 تا 17 سالگی، نوجوانان به استقلال نسبی می‌رسند و می‌توانند ساعاتی را با دوستانشان بگذرانند، تفریحاتی خارج از محیط خانه داشته‌ باشند یا در فعالیت‌های گروهی غیر درسی شرکت کنند. نتیجتاً نیاز به تلفن همراه برای هماهنگی و اطلاع رسانی احساس می شود.

داشتن موبایل برای نوجوانان بدین معنی نیست که هیچ مدیریتی از جانب خانواده اعمال نشود. کماکان محدودیت‌هایی برای استفاده از موبایل حتی برای نوجوانان هم وجود دارد. اعمال محدودیت‌های ظاهری سودمند نیست و باید از همان ابتدا قوانین استفاده از موبایل برای نوجوانان را نهادینه کرد.

البته اگر تا سن ورود به دانشگاه در برابر تقاضای فرزندان برای تهیه موبایل مقاومت کنید آینده بسیار موفق‌تری را برای فرزند خود رقم زده‌اید. برای اینکار نیاز هست حتما از جایگزین‌هایی که مورد علاقه کودکان و نجوانان باشد استفاده کنید.

بازی‌های فکری، دوچرخه، دوربین عکاسی، رفتن به پارک و شهربازی و استفاده از کتاب بهترین جایگزین‌های موبایل به حساب می‌آیند. در این بین تهیه کتاب با توجه به هزینه اندک، در دسترس بودن، تنوع بالا و تاثیرگذاری بسیار عمیق روی کودکان بهترین پیشنهاد است. شما می‌توانید انواع کتاب کودک و نوجوان در موضوعات مختلف مثل کتاب داستان و قصه، کتاب آموزشی، کتاب رنگ‌آمیزی و رمان را از سایت کتاب کودک بادبادک تهیه کنید.

کتاب و بازی را جایگزین کنید تا بتوانید در سن مناسب برای کودکان موبایل تهیه کنید

بسیاری از والدین بدون توجه به سایر نیازهای کودک محدودیت‌های محکمی را برای استفاده از موبایل یا تهیه آن برای کودکان خود وضع می‌کند. نتیجه این بی‌توجهی ایجاد عقده و احساس حقارت درون کودکان است و آسیب‌هایی به مراتب شدیدتر در آینده برای فرزند شما رقم می‌زند.

فراهم کردن زمینه‌ها و جایگزین مناسب برای کودکان زمینه‌ساز بستری مناسب برای پرورش موفق فرزندان است. با بهره‌گیری از این راه‌ها می‌توان امیدوار بود فرزند شما احساس نیاز کمتری به موبایل داشته باشد و شما بتوانید این نیاز کاذب کودکان و نوجوانان را در بستری صمیمی، پر از آرامش و پذیرش از طرف فرزندتان کنترل کنید.

کارشناسان مجرب سایت بادبادک برای مشاوره در زمینه انتخاب کتاب مناسب فرزند شما در خدمت شما عزیزان هستند. شما می‌توانید با شماره 09016788666 از طریق واتس‌آپ یا تماس در ارتباط باشید.