بین این همه اسباب‌بازی متنوع و جذاب، کدام اسباب‌بازی مناسب کودک شما است؟ اسباب‌بازی‌ها وسیله محبوب کودکان هستند. کودکان بیشتر از هر چیزی در طول روز با اسباب‌بازی‌ها سروکار دارند و خود را با آن‌ها سرگرم می‌کنند. پس با انتخاب اسباب‌بازی مناسب کودک هم به سرگرم شدن بیشتر آن‌ها کمک خواهید کرد، هم می‌توانید باعث رشد مهارت‌های شناختی، حرکتی، فضایی و کلامی آن‌ها شوید. پس نباید از اهمیت این موضوع و تاثیری که این وسایل محبوب و سرگرم‌کننده روی رشد کودک شما دارند، غافل شوید. در این مقاله شما را با اسباب بازی مناسب کودک در سنین مختلف آشنا خواهیم کرد؛ پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

چرا در انتخاب اسباب‌بازی باید به سن کودک توجه کنیم؟

در دوره‌های مختلف رشد کودک، مهارت‌های مختلفی از نظر جسمانی و شناختی در کودکان در حال شکل‌گیری و پیشرفت هستند؛ بنابراین مهم است که در هر بازه سنی، اسباب‌بازی فرزندتان را باتوجه‌به توانایی و مهارت‌های در حال رشد او انتخاب کنید تا به تقویت این مهارت‌ها کمک کند. همچنین در سال‌های اخیر کتاب‌های بسیاری با ترکیب سرگرمی و آموزش، انتخاب را برای والدین راحت‌تر کرده‌اند. با مراجعه به کتاب کودک می‌توانید با انواع نمونه‌های این سرگرمی آموزنده و جذاب آشنا شوید.

اهمیت توجه به سن در انتخاب اسباب بازی مناسب کودک

انتخاب اسباب‌ بازی مناسب کودک؛ از زمان تولد تا 6 ماهگی

در اولین مرحله از رشد کودک، مهارت‌های حسی و حرکتی او شکل می‌گیرد. در این بازه سنی کودک شما از طریق حس و لامسه، با محیط اطراف آشنا می‌شود. در نتیجه برای درک بهتر محیط و اشیا، به همه چیز با دقت نگاه می‌کند و هر وسیله‌ای که در اطرافش وجود دارد را لمس می‌کند. بعد از گذشت مدت کوتاهی همچنین یاد می‌گیرد که اشیا را به داخل دهان خود ببرد. در نتیجه در وهله اول باید اطراف کودک خود را با اسباب‌بازی‌هایی پر کنید که برای سلامت او خطرناک نباشد.
به‌طورکلی اسباب‌بازی‌‌های متحرک و صدادار، اسباب بازی مناسب کودک از زمان تولد تا 6 ماهگی هستند. چون این قابلیت را دارند که حواس آن‌ها را تحریک کنند. این ویژگی تاثیر مهمی بر رشد فرزند شما خواهد داشت. اسباب‌بازی‌های متحرکی که بالای تخت آویزان می‌شوند، جغجغه‌های رنگی بزرگ نمونه‌های مناسبی برای تحریک حواس بینایی کودکان هستند. باتوجه‌به اینکه کودک اشیا مختلف را به داخل دهان خود می‌برد، تهیه دندان‌گیر کودک هم انتخاب مناسبی محسوب می‌شود. همچنین بهتر است در این سن از اسباب‌بازی‌های کوچک و ریز استفاده نکنید، چون خطر خفگی را به‌همراه دارد.

تاثیر انتخاب اسباب‌بازی مناسب بر رشد کودک

اسباب‌بازی مناسب برای کودکان 6 ماهه تا 1 ساله؛ کمک به مهارت‌های حرکتی

در این بازه سنی بیشتر مهارت حسی حرکتی کودکان در حال رشد است. به‌عنوان مثال در این سن کودک ضربه‌زدن به اشیا و گرفتن آن‌ها را یاد می‌گیرد. به‌همین خاطر اسباب‌بازی‌ای برای کودکان در این سنین مناسب است که بتوانند به آن ضربه بزنند. اگر این اسباب‌بازی‌ها موزیکال باشند یا از خود صدایی تولید کنند، جذابیت‌شان برای کودکان بیشتر می‌شود. همچنین اسباب‌بازی‌هایی که قابلیت حرکت و باز و بسته شدن دارند هم برای کودکان 6 ماهه تا 1 ساله جذاب و مناسب خواهد بود. تهیه کتاب رنگ‌ آمیزی و به‌طورکلی کتاب‌های کاغذی، اسباب بازی مناسب کودک در این سن نیستند و بهتر است خرید آن را به زمان دیگری موکول کنید.

بازی مناسب کودک 1 تا 2 سال، خواندن داستان‌های ساده برای تقویت مهارت کلامی

مهارت‌های حرکتی که یادگیری آن‌ها از 6 ماهگی آغاز شده بود، در این دوره تکمیل می‌شوند؛ اما کودکان مهارت‌های ظریف حرکتی را تازه در بازه زمانی 1 تا 2 سالگی یاد می‌گیرند. توجه داشته باشید که در کنار این مهارت‌ها، توانایی تکلم کودک نیز در حال شکل‌گیری است؛ بنابراین در این سن، انتخاب اسباب‌بازی‌هایی با ویژگی‌های ساختاری، مثل وسایل برج‌سازی، لوگوهای بزرگ و کتاب پارچه‌ ای که داستان‌های ساده دارد، به تقویت هم‌زمان این دو مهارت کمک خواهد کرد. گوش دادن به داستان‌های ساده از زبان پدر و مادر با مشاهده هم‌زمان تصاویر، نقش مهمی در تقویت رشد کلامی کودک دارد.

داستان‌خوانی، سرگرمی جالب برای کودکان 1 تا 2 سال

اسباب‌بازی مناسب کودکان 2 تا 3 ساله؛ مهارت دستی کودکان را تقویت کنید

یادگیری مهارت‌های ظریف حرکتی و استفاده از دست و انگشتان که در سن 1 تا 2 سالگی شروع شده بود، در این دوره پیشرفت بیشتری پیدا می‌کند؛ بنابراین اسباب‌بازی‌های کشیدنی و هل دادنی، مثل انواع ماشین و کامیون و اسباب‌بازی‌های چرخ‌دار برای بچه‌ها جذاب هستند. همچنین استفاده از رنگ‌های انگشتی به تقویت مهارت‌های دستی کودک کمک می‌کند. در کنار توانایی‌های حرکتی ظریف، تجسم فضایی و درک فاصله‌ها هم در این سن در حال رشد است. در نتیجه بازی با توپ و حرکت آن هم می‌تواند توجه کودکان را به خود جلب کند.

توپ و ماشین، اسباب‌ بازی مناسب کودک در سنین 2 تا 3 سالگی

کودک 3 تا 5 ساله؛ دنبال اسباب‌بازی‌های پیچیده و آموزشی باشید

در این بازه سنی، قدرت تخیل و نمادسازی کودکان پیشرفته‌تر می‌شود؛ بنابراین اسباب‌بازی‌های پیچیده‌تر مثل ساز و وسایل بازی‌ای که به اشیای دنیای واقعی شبیه باشند، مثل اسباب‌بازی وسایل آشپزخانه و مشاغل، برای انجام بازی‌های تقلیدی مناسب‌تر هستند. مهارت دیگری که با بالا رفتن سن کودک رشد می‌کند، قدرت تفکر و پردازش شناختی است. در نتیجه توصیه می‌کنیم از این سن تهیه اسباب‌بازی‌های آموزشی مثل پازل، حروف‌چین و کتاب برای فرزندانتان را شروع کنید. تهیه کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب و خواندن آن قبل از خواب برای کودکان به تقویت قدرت تخیل آن‌ها کمک بسیاری خواهد کرد. همچنین می‌توانید برای تقویت این مهارت، برای کودکان ابزار و وسایل نقاشی تهیه کنید.

وسایل نقاشی، اسباب‌ بازی مناسب کودک در سن 3 تا 5 سالگی

تهیه کتاب‌های آموزنده و سرگرم کننده برای کودکان از سایت بادبادک

در این مقاله بادبادک با اسباب بازی مناسب کودک در سنین مختلف آشنا شدیم. در هر سنی، مهارت‌های مختلفی در کودکان شکل می‌گیرد و رشد می‌‌کند. در نتیجه بهتر است که در کنار سرگرم کردن کودکتان، اسباب‌بازی‌ای برای او تهیه کنید که به رشد بهتر مهارت‌های او کمک کند. همچنین در هر سنی می‌توانید کودکان را با کتاب و خواندن داستان‌های جذاب سرگرم کنید. کتاب‌ها در حین داستان‌گویی، مهارت‌های مختلفی مثل یادگیری رنگ، اشکال هندسی و رفتار درست را می‌توانند به کودکان آموزش دهند.

اگر می‌خواهید به‌صورت اصولی مهارت‌های شناختی و ادراکی را به فرزندانتان آموزش دهید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب‌های موردنظرتان را از طریق سایت بادبادک تهیه و خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصول موردنظر خود، با تیم پشتیبانی بادبادک تماس بگیرید. شماره‌ تلفن 09016788666، بهترین و آسان‌ترین راه ارتباطی میان شما و مجموعه بادبادک است.