نکات طلایی در رابطه با تقویت دیکته کلاس اول

مقالات

با روش‌های گفته شده در این مقاله، به تقویت املای کودک خود کمک کنید.

اگر فرزندتان در دیکته‌نویسی دچار مشکل است، اصلا نگران نباشید! کودکان به‌دلایل مختلفی از املای ضعیف برخوردار هستند. در چنین مواقعی  باید به فرزندتان فرصت دهید و روش‌هایی برای تقویت دیکته کلاس اول را به کار گیرید. در این مقاله از مجله بادبادک، نمونه تمرینات تقویت املا کلاس اول را مرور می‌کنیم. بعد از خواندن این مقاله، دیگر نگران غلط‌های املایی فرزندانتان نخواهید بود و روش‌های درستی را برای تقویت دیکته به‌ کار خواهید گرفت.

تمرین دیکته کلاس اول؛ با صدای رسا و آوای بلند

تمرین دیکته با صدای رسا و ادا کردن درست کلمات باعث تقویت دیکته کلاس اول خواهد شد. دانش‌آموزان باید با نحوه ادا کردن درست کلمات به‌خوبی آشنا شوند. زمانی که والدین کلمات را با صدای بلند ‌و آوای درست تلفظ کنند، درک دانش‌آموزان از کلمات بالاتر خواهد رفت. این کار به مرور زمان باعث کمتر شدن غلط‌های املایی دانش‌آموزان می‌شود.

تسلط بر حروف الفبا و همچنین روخوانی و روانخوانی در کلاس اول باعث تقویت دیکته کلاس اول خواهد شد. برای مهارت بیشتر در این زمینه کتاب خودم می خوانم  را توصیه می‌کنیم. هر جلد از این کتاب‌ها به یکی از حروف الفبا اختصاص دارد. در متن این کتاب هر حروف الفبا، به صورت پررنگ و با رنگ‌های متفاوت نوشته شده است. خواندن این کتاب در کنار کتاب فارسی اول دبستان برای تقویت دیکته، پیشنهاد می‌شود.

تقویت املا؛ روخوانی کتاب‌های ارزشمند

نوشتن کلمات بدون نقطه کلاس اول؛ راهکاری برای تقویت دیکته کلاس اول

در املای بدون نقطه، معلم یک متن از قبل آماده شده را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. این متن حاوی کلمات یا جملاتی است که هیچ‌کدام نقطه ندارند و معلم از آن‌ها می‌خواهد نقطه‌ی کلمات را در جای خود قرار دهند. برای تقویت املا هرگز فشار و استرس به فرزندانتان وارد نکنید و در نظر داشته باشید تمرینات بیشتر و مکرر برای تقویت املا بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

برای رفع مشکل دیکته روش‌های بسیاری وجود دارد. با تهیه و خواندن کتاب تقویت روخوانی کلاس اول  مهارت‌های نوشتاری کودکان به‌صورت قابل‌توجهی افزایش می‌یاید. این کتاب‌ها علاوه‌بر تقویت توانایی نوشتاری، توانمندی ادراک متن دانش‌آموزان را نیز بالاتر می‌برد. همچنین آشنایی کودکان با برخی نکته‌های نوشتاری و دستور زبان فارسی افزایش می‌یابد.

افزایش دقت در املا؛ استفاده از کتاب‌های تمرین خط

دانش‌آموزان در کتاب‌های تمرین خط باید روی حروف و سطرهای کمرنگ مداد بکشند و کلمات را کامل کنند. در این نوع آموزش علاوه‌بر تمرین خوشنویسی، دانش‌آموزان نوشتن حروف و کلمات متفاوت را تمرین می‌کنند. کتاب آموزش خوشنویسی با مداد برای کودکان  علاوه‌بر خوشنویسی، موجب تقویت املا دانش‌آموزان نیز خواهد شد. همچنین درست دست گرفتن قلم تاثیر فراوانی بر خوشنویسی کودکان دارد. نحوه صحیح دست گرفتن قلم را حتما با دانش‌آموزان تمرین کنید؛ زیرا این موضوع نقش بسیار مهمی در تقویت دیکته کلاس اول دارد.

تقویت دیکته کلاس اول با تمرین‌های مکرر

کامل کردن متن‌های ناقص به‌وسیله دانش‌آموز

در این روش معلم یک متن برای دانش‌آموزان تهیه می‌کند که بسیار متفاوت است. در این متن کلماتی که ارزش املایی دارند حذف شده و به‌صورت جای خالی درآمده است. دانش‌آموزان کلمه مورد نظر را باید با‌توجه‌به متن کامل کنند. روش دیگری که برخی معلمان به‌کار می‌برند، اضافه کردن کلمات به زیر متن است. به‌این صورت که مانند روش قبلی برخی کلمات حذف شده‌اند. اما در این روش کلماتی که تکمیل کننده جملات هستند، در انتهای متن نوشته شده است. دانش‌آموزان باید تلاش کنند کلمات مناسب را جایگزین کنند.

برای استفاده از این روش مجموعه کتاب کلاس اولی ها  توصیه می‌شود. این مجموعه کتاب‌ها در 5 سطح مختلف در دسترس است. در این کتاب‌ها مرحله‌به‌مرحله متن کتاب‌ها از حالت ساده به سمت سخت پیش می‌رود و باعث تقویت بهتر روخوانی و همچنین تقویت دیکته کلاس اول خواهد شد. مطالعه این مجموعه ارزشمند برای دانش‌آموزان باعث افزایش دایره لغات، جمله‌سازی و ترکیب مناسب کلمات می‌شود.

راههای آموزش و تقویت املا در پایه اول

روش هایی در قالب بازی برای تقویت املا

یکی از تکنیک‌های تقویت دیکته کلاس اول بازی با کلمات است. در این روش مهارت‌های نوشتاری دانش‌آموز افزایش می‌یابد و به مرور زمان غلط‌های املایی آن‌ها کمتر خواهد شد. به‌کارگیری و اجرای بازی‌های آموزشی هدفمند، یکی از روش‌های انتقال مفاهیم درسی است. همچنین استفاده از ابزارهای سرگرمی، بیان جملات برای تشویق به درس خواندن  ازجمله راههای تشویق به درس خواندن در کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. یادگیری سریع‌تر، ایجاد محیط آموزشی پویا و نهادینه شدن کلمات در ذهن دانش‌آموزان برخی از فواید بازی با کلمات در تقویت دیکته هستند.

کمتر شدن اشتباهات املایی در روش کاربردی بازی با کلمات

بازی اسم و فامیل؛ تقویت مهارت املانویسی برای دانش‌آموزان

یکی از بهترین بازی‌ها برای تقویت املا، بازی محبوب اسم و فامیل است. این بازی باعث بهبود عملکرد ذهنی خواهد شد و خلاقیت دانش‌آموزان را به‌صورت قابل‌توجهی بالا می‌برد. در این بازی قدیمی دانش‌آموزان بر اساس یک حرف تعیین شده، برای هر یک از بخش‌ها باید یک کلمه درست بنویسند. املانویسی با بازی یکی از شیوه‌های جدید آموزشی برای تقویت و بهبود املای دانش‌آموزان است.

کتاب‌خوانی؛ اثر‌بخش‌ترین روش تقویت دیکته کلاس اول

در این مقاله در رابطه با تقویت املای دانش‌آموزان صحبت کردیم و راهکارهایی برای بهتر شدن دیکته را بررسی کردیم. والدین باید به کودکانشان فرصت یادگیری بیشتری بدهند و در این زمینه هرگز کودکان را سرزنش نکنند. علت ضعیف بودن املا در کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما در ابتدا باید با طریقه درست نوشتن کلمات آشنا شوند. انجام این کار با استفاده از خواندن کتاب‌های متفاوت بسیار راحت‌تر خواهد شد.

کتاب‌خوانی در کودکان باعث گستردگی دایره واژگان خواهد شد و لغات جدیدی به دنیای آن‌ها وارد می‌کند. تهیه مجموعه کتاب‌های «کتاب دیکته کلاس اول» و «کلاس اولی کتاب اولی» در رابطه با تقویت املای دانش‌آموزان پیشنهاد می‌شود. همچنین در قسمت فروشگاه بادبادک مجموعه‌ کتاب‌های مختلفی وجود دارد که به رشد مهارت‌های خواندن و نوشتن فرزندان شما کمک می‌کند. برای مشاهده کلیه کتاب‌ها می‌توانید به صفحه اصلی فروشگاه بادبادک مراجعه کنید.

بررسی نکاتی جهت تقویت دیکته کلاس اول
محصولات مرتبط اخبار و مقالات مرتبط نظرات کاربران

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نکات طلایی در رابطه با تقویت دیکته کلاس اول”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه چیز از کودکی شروع می شود
logo-samandehi

©کلیه حقوق این وبسایت متعلق به بادبادک است.