مزایا و معایب تماشای تلویزیون برای کودکان را بدانید

مقالات

در این مقاله مزایا و معایب تماشای تلویزیون برای کودکان را بررسی می‌کنیم.

آیا برای شما هم پیش آمده  که ناگهان متوجه شوید فرزندتان سه یا چهار ساعت است بدون هیچ تحرکی، در حال تماشای تلویزیون است؟ آیا درباره تاثیر تلویزیون بر کودکان کنجکاو یا حتی نگران هستید؟ در این نوشته درباره مزایا و معایب تماشای تلویزیون با شما صحبت خواهیم کرد. پس اگر کنجکاو هستید که چه خطراتی کودک شما را در حال دیدن تلویزیون تهدید می‌کنند، راه‌های مقابله با آن‌ها چیست و چگونه می‌توانید فواید تلویزیون را برای کودک خود بیشتر کنید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

مزایای تماشای تلویزیون برای کودکان؛ از سرگرمی تا رشد

برنامه‌های تلویزیونی پر از داستان، تصویر‌های جذاب و موسیقی‌های دوست داشتنی هستند؛ از این رو کودکان با دیدن این برنامه‌ها سرگرم می‌شوند؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و تاثیر تلویزیون بر کودکان کمی فراتر از یک سرگرمی ساده است. در ادامه مزیت‌های مفید تلویزیون برای رشد ذهنی و فکری کودکان را بررسی می‌کنیم:

یادگیری؛ یکی از موارد مهم تاثیر تلویزیون بر کودکان

زمانی که فرزند شما کارتون‌های تلویزیونی را می‌بیند، در واقع در حال تماشای موقعیتی است که در آن یک شخصیت کارتونی در حال حل کردن یک مساله است. همین مواجه شدن با یک مساله و حل آن توسط شخصیت‌های برنامه‌های تلویزیونی، به کودک شما مهارت حل مسائل مختلف را یاد می‌دهد.

به‌علاوه برنامه‌های تلویزیونی می‌توانند به کودکان کمک کنند تا درباره دنیای پیرامون خود اطلاعات کسب کنند. اگر متوجه می‌شوید فرزند دلبند شما به موضوعات یکی از این برنامه‌ها علاقه خاصی دارد؛ برای مثال دوست دارد درباره حیات وحش، نجوم یا حیوانات مختلف اطلاعات بیشتری داشته باشد، خرید کتاب کودک در آن زمینه را در برنامه خود بگذارید. کتاب‌های کودک اطلاعات او را در زمینه‌های مورد علاقه‌اش افزایش می‌دهند.

تجربه گذراندن زمان در کنار خانواده و یادگرفتن تعامل و گفت‌و‌گو

در زندگی پرمشغله زمان‌های کمی پیش می‌آید که با کودک خود وقت بگذرانید. یکی از زمان‌هایی که می‌توانید در کنار فرزند خود از آن لذت ببرید، وقت‌هایی است که او در حال تماشای تلویزیون است. کنار او بنشینید و درگیر داستانی شوید که او در حال مشاهده است؛ سپس سعی کنید نظرش را درباره شخصیت و داستانش بپرسید و با او حرف بزنید یا اگر برایش سوالی پیش می‌آید، آن را پاسخ دهید.

تاثیر تلویزیون بر کودکان و ارتباط آن‌ها با خانواده

سفر به دنیاهای جدید؛ فایده و تاثیر تلویزیون بر کودکان

بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها در مورد بخش‌های دیگر دنیا توضیح می‌دهند. مثلا ممکن است فرزند شما تا‌به‌حال زرافه یا فیل ندیده باشد؛ اما در یک برنامه تلویزیونی درباره این حیوانات و محل زندگی‌شان اطلاعات کسب کند. به‌علاوه برخی از این برنامه‌ها به بچه‌ها درباره فرهنگ‌های متنوع در کشور‌های مختلف جهان آموزش می‌دهند و در قالب برنامه‌های متنوع دانش آن‌ها را بالاتر می‌برند. استفاده از کتاب برای نوجوانان هم همین تاثیر را دارد.

بالا بردن انگیزه کتابخوانی با دیدن برنامه‌های تلویزیونی

بیشتر کارتون‌ها و انیمیشن‌هایی که داستان‌های جذاب دارند، بر اساس یک کتاب ساخته شده‌اند. در کنار دیدن برنامه‌های تلویزیونی به کودک خود بگویید کتاب این داستان هم وجود دارد و آن را برایش تهیه کنید تا با دنیای کتاب‌ها هم آشنا شود. قیمت کتاب داستان کودکان معمولا کاملا مناسب است و ارزشی به‌مراتب بیشتر نصیب فرزندتان می‌کند.

تقویت روحیه کتابخوانی در کودکان به کمک داستان‌‌های تلویزیون

معایب تماشای تلویزیون در کودکان؛ تاثیر روی تمرکز، رفتار و مغز آن‌ها

تلویزیون هم مثل هر رسانه دیگری تنها یک ابزار است و با استفاده اصولی، ضرری ایجاد نمی‌کند؛ اما اگر کودک هر روز و چندین ساعت را به تماشای تلویزیون می‌گذارند ممکن است این مشکلات پیش بیایند:

از بین رفتن تخیل؛ نمونه منفی تاثیر تلویزیون بر کودکان

فرایند دیدن تلویزیون برای بیشتر کودکان، یک فعالیت منفعلانه است. آن‌ها رو‌به‌روی تلویزیون می‌نشینند و برای ساعت‌ها به تصاویر و داستان‌هایی که از پیش تولید شده نگاه می‌کنند. بدون اینکه فعالیت مستقیمی داشته باشند یا با آن تصاویر و داستان‌ها درگیر شوند. این مسئله می‌تواند باعث از‌بین‌رفتن تخیل در کودکان شود.

به‌جای اینکه بگذارید کودکتان چندین ساعت تلویزیون ببیند، او را به انجام فعالیت‌های متنوع دعوت کنید. برای مثال می‌توانید با او بازی کنید یا از او بخواهید کاردستی تازه‌ای بسازد. این فعالیت‌های مفید معمولا هزینه کمی دارند و در دسترس هستند. برای مثال  قیمت کتاب رنگ آمیزی کودکان بسیار مقرون‌به‌صرفه است و از آن برای ایجاد یک فعالیت مفرح برای کودکان می‌توانید استفاده کنید.

کاهش تمرکز کودکان به‌خاطر تماشای مداوم تلویزیون

تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که از ۲ تا ۳ ساعت در روز را در حال تماشای تلویزیون هستند، در کلاس‌ درس مشکل عدم تمرکز دارند. این کودکان حتی مستعد ابتلا به اختلال بیش‌فعالی-کمبود توجه (ADHD) بوده و در درس‌های مدرسه عملکرد خوبی ندارند.

یکی از راه‌های جلوگیری از مشکلات تمرکز، به‌خصوص در کودکانی که تازه وارد دوره دبستان شده‌اند، استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی مناسب است. اگر فرزند شما هم این چالش را تجربه می‌کند،‌ با تهیه بهترین کتاب روانخوانی اول دبستان به او در گذراندن این چالش کمک کنید.

کاهش تمرکز کودکان بر اثر دیدن مداوم تلویزیون

تهدید سلامت جسمی؛ از معایب تماشای تلویزیون در کودکان

تماشای بیش از حد تلویزیون باعث می‌شود به سلامت جسمی کودکان آسیب‌های جدی وارد شود. برخی از مشکلاتی که تماشای تلویزیون در کودکان ایجاد می‌کند، عبارت‌اند از:

  • چاقی
  • مشکلات خواب
  • آسیب به بینایی
  • کمر و گردن درد
  • افسردگی
  • اضطراب

برای پیشگیری از این مشکلات، کودکان را به شرکت در کلاس‌های ورزشی یا فعالیت‌های پرتحرک، تشویق کنید.

مواجهه با محتوای غیر مناسب؛ خطر جدی تماشای تلویزیون برای کودکان

تلویزیون دیدن برای کودکان ممکن است بسیار آموزنده و مفرح واقع شود؛ اما فقط درصورتی‌که محتوای تلویزیون برای سن آن‌ها ساخته شده باشد. متخصصان روان‌شناسی کودک توصیه می‌کنند کودکان نباید فیلم‌ها، اخبار یا مسابقه‌های مربوط به بزرگ‌سالان را تماشا کنند؛ چرا که در این سنین بسیار حساس و تاثیرپذیر هستند و بخش‌هایی از محتوای مخصوص بزرگسال مثل صحنه‌های استفاده از مواد مخدر، به روان آن‌ها آسیب می‌زند.

تاثیر مخرب دیدن برنامه‌های بزرگسالان روی ذهن کودکان

با تشویق کودکان به خواندن کتاب، از تاثیر منفی تلویزیون جلوگیری کنید

در این مقاله تاثیر تلویزیون بر کودکان را موردبررسی قرار دادیم. تماشای تلویزیون برای کودکان مزایا و معایبی را به همراه دارد. شما به‌عنوان پدر یا مادر، به بیشتر شدن مزایای تلویزیون دیدن کودک خود کمک کنید، مثلا با او درباره برنامه مورد علاقه‌اش صحبت کنید یا سوال‌هایی بپرسید تا ذهنش درگیر شوند.

از سویی جنبه‌های منفی تاثیر تلویزیون بر کودکان را نمی‌توان نادیده گرفت. مشکلات جسمی، روحی و رفتاری با دیدن بیش‌از‌حد تلویزیون برای کودکان به‌وجود می‌آید. یکی از راه‌های پیشگیری از مشکلات تاثیر تلویزیون بر کودکان، راهنمایی آن‌ها به سمت کتاب‌خوانی است. کتاب‌ها اثر منفی بر کودکان ندارند و خلاقیت آن‌ها را تقویت می‌کنند.

اگر در رابطه با انتخاب کتاب کودک به راهنمایی بیشتر نیاز دارید، با شماره‌ 09016788666 تماس بگیرید. همچنین می‌توانید بهترین کتاب های کودک و نوجوان را در موضوعات مختلف در سایت بادبادک ببینید و به کمک آن‌ها اوقات فراغت فرزند خود را به بهترین وجه پر کنید تا از دیدن مداوم تلویزیون ضربه نخورند.

تاثیر تماشای تلویزیون بر کودکان، رفتار و افکار آن‌ها
اخبار و مقالات مرتبط نظرات کاربران

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مزایا و معایب تماشای تلویزیون برای کودکان را بدانید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه چیز از کودکی شروع می شود
logo-samandehi

©کلیه حقوق این وبسایت متعلق به بادبادک است.